Victorie obţinută fără emoţii!

0

Pandurii Târgu Jiu – FC Argeş 0-4 (0-2) Au marcat: Buhăescu (min.32), Blejdea (min.39), Matiş (min.71), Mirică (min.90)

FC Argeş a obţinut o victorie categorică în deplasarea de sâmbătă seară, de la Târgu Jiu, contra Pandurilor şi continuă cu şanse reale lupta pentru promovare în Liga I. Piteştenii s-au impus cu 4-0 la capătul unui meci pe care l-au dominat copios, de la un capăt la altul. În urma acestei victorii, argeşenii au urcat pe locul 4, cu cele 38 de puncte adunate în 24 de runde, cu unul mai puţin decât Turris Turnu Măgurele, ocupanta ultimei trepte a podiumului.
Oaspeţii au făcut un meci foarte bun din punct de vedere tactic şi au reuşit să înscris câte două goluri în fiecare repriză. Alb-violeţii s-au avântat în atac încă din debutul meciului şi au irosit câteva mari ocazii de gol prin Blejdea, Matiş şi Alin Popa. Cu aproape un sfert de oră înainte de finalul primului mitan, defensiva oaspeţilor a cedat pentru prima dată. Alin Popa a centrat în careu, iar Buhăescu a îndeplinit o simplă formalitate şi a trimis balonul în plasă. Tot Alin Popa l-a servit perfect şi pe Andrei Blejdea care a majorat scorul cu cinci minute înainte de finalul primei părţi. FC Argeş a pus presiune pe adversar şi în partea secundă a întâlnirii. Buhăescu a fost foarte aproape de a realiza dubla, însă şutul său, de la 17 m, s-a oprit în transversală. Cu aproape 20 de minute înainte de finalul meciului, piteştenii au mai irosit o mare şansă de gol. Turkovic a deviat pentru Alin Popa, însă mijlocaşul alb-violet a trimis din 3 m peste poartă! Un minut mai târziu, Matiş a mărit diferenţa pe tabelă cu un gol peste portar din interiorul careului. Mirică a stabilit scorul final în ultimul minut al timpului regulamentar. Mijlocaşul lui FC Argeş a primit o pasă în careu, a reuşit să scape din marcajul lui Ludovic, a preluat balonul şi a reluat în poartă.
Caseta tehnică:
Pandurii: Opriţa – Dinu (min.79 Lică), Cotolan, Ludovic, Gheorghe (min.57 Filip)- Vasilescu, Tănăsoiu, Şendroiu (cpt), Pela (min.48 Popescu) – Cuţitoiu, Kazuki.
Rezerve neutilizate: Krupensky, Cornicioiu, Frăsia, Licuriceanu. Antrenor: Călin Cojocaru.
FC Argeş: Ducan – Tofan, Leca, Turda, Şerbănică – Panait, Şerban – Alin Popa, Matiş (min.79 Brînzan), Blejdea (min.77 Mirică), Buhăescu (cpt) (min.64 Turkovic).
Rezerve neutilizate: Micle, Motroc, Musat, Oancea. Antrenor: Ionuţ Badea.
Arbitri: Alina Ionela Peşu (Craiova), Roxana Ivanov (Bucureşti), George Turcu (Bucureşti).
Arbitru rezervă: Iuliana Demetrescu (Vâlcea).
Observatori: Gheorghe Moise (Bucureşti), Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin)
Stadion Municipal ”Tudor Vladimirescu”, Spectatori 1.000
Filmul meciului:
– min.3: Alin Popa nu ajunge balonul centrat în faţa porţii de Şerbănică.
– min.11: Blejdea centrează în faţa porţii, dar balonul trece printre Buhăescu şi Şerban şi iese în afara terenului.
– min.14: Matiş şutează de la 17 m, însă un fundaş gorjean respinge balonul.
– min.18: Gheorghe trimite de la 20 m peste transversală.
– min.21: Şutul lui Blejdea de la 22 m este reţinut de Opriţa.
– min.23: Alin Popa primeşte o pasă de la Leca, şutează la poartă, însă Gheorghe se interpune pe direcţa şutului.
– min.29: Şerbănică centrează în careu, Alin Popa loveşte balonul cu capul, mingea ia pământul şi se duce peste bara transversală.
– min.38: Blejdea trage din interiorul careului pe direcţia portarului.
– min.47: Buhăescu zguduie transversala din lovitură liberă de la 17 m.
– min.61: Şerban trimite pe lângă poartă de la 25 m.
– min.65: Acelaşi Şerban şutează de la 30 m peste transversală.
– min.68: Turkovic deviază pentru Alin Popa care din 3 m, trimite peste transversală.
Cum s-au marcat golurile:
– min.32: 0-1! Buhăescu trimite în plasă din centrarea lui Alin Popa.
– min.39: 0-2! Blejdea majorează diferenţa din centrărea lui Popa.
– min.71: 0-3! Matiş îl învinge pe Opriţa cu un lob din interiorul careului.
– min.90: 0-4! Nou – intratul Mirică pivotează de lângă Ludovic şi trimite în poartă! M.D.