Remiză albă la Petrolul

0

Deşi este pauză competiţionlă totală, în ceea ce priveşte fotbalul, fără campionat în desfăşurare, fără antrenamente şi amicaluri, încercâm să menţinem vie memoria microbiştilor argeşeni, în ceea ce priveşte actuala desfăşurare a campionatului Ligii a II-a, un campionat în care, la întreruperea lui acum două săptămâni, CS Mioveni se afla pe locul 2 iar FC Argeş pe poziţia a 4-a.

Şi am început cu o retrospectivă a meciurilor disputate de CS Mioveni, 23 de partide în urma cărora a acumulat 39 de puncte, fiind pe locul secund în clasament.
Etapa 9: Petrolul – CS Mioveni 0-0
CS Mioveni , la Ploieşti, cu Petrolul, 0-0, în ultimul meci al etapei a 9-a. În prima repriză argeşenii au avut două şuturi bune pe poartă, ale lui Hergheligiu (2) şi Anghelina (26), iar prahovenii au replicat prin două mari situaţii de gol. După o minge trimite pe poartă de Şaim Tudor (26), Croitoru a salvat din faţa lui Ianis Stoica (27), care a reluat cu capul din plonjon, din 6 metri, iar Hamza Younes (34) a trimis cu călcâiul razant pe lângă bara colţului lung. În repriza secundă, argeşenii au ratat pe contraatac câteva ocaziii mari prin Raul Costin şi Coşereanu în timp ce gazdele au pus o presiune constantă la paorta lui Croitoru.
După 9 partide disputate în acest campionat, CS Mioveni este pe locul 4 în clasament, cu 17 puncte. Tototdată, galben-verzii rămân singurii din campionat neînvinşi după 9 etapei.
►Petrolul:R. Avram (cpt.) – Bărboianu, Sîrghi, Cioinac, Ţicu – Şaim Tudor (Gab. Deac 61′), D. Meza Colli, Mihăescu (Alb. Olaru 78′), I. Stoica – Younes, Arnăutu (Al. Munteanu61′)
Rezerve neutilizate: C. Lungu -Al. Zaharia, Ant. Manolache, Rob. Enache
Antrenor: Flavius Stoican
►CS Mioveni:F. Croitoru – Rob. Ghiţă, Celea, Beţa, Burnea (cpt.) – Anghelina (M. Şerban 80′), R. Costin – Işfan (Ct. Alexe 88′), Coşereanu, Hergheligiu – Val. Balint (Măzărache 66′)
Rezerve neutilizate: Val. Sima – Ed. Stoica, Cioargă, Massaro
Antrenor: Marius Stoica. S.M.