5 goluri în deplasare!

0

Deşi este pauză competiţionlă totală, în ceea ce priveşte fot­balul, fără campionat în desfăşurare, fără antre­namente şi amicaluri, încercâm să menţinem vie memoria microbiş­tilor argeşeni, în ceea ce priveşte actuala desfăşu­ra­re a campionatului Ligii a II-a, un campionat în care, la întreruperea lui acum două săptămâ­ni, CS Mioveni se afla pe locul 2 iar FC Argeş pe poziţia a 4-a. Şi am înce­put cu o retrospectivă a meciuri­lor disputate de CS Mioveni, 23 de partide în urma cărora a acumulat 39 de puncte, fiind pe locul secund în clasament.
Etapa 11: Ripensia Timişoara – CS Mioveni 0-5 (0-4)

CS Mioveni a traversat în luna octombrie o foarte bună perioadă! Echipa era neînvinsă de 13 meciuri oficiale în acest sezon (11 în campionat şi două în cupă) şi de alte patru jocuri disputate la finalul sezonului tr­ecut. Formaţia antrenată de Marius Stoica şi-a consolidat, după etapa a 11-a, locul 2 în clasament, a venit la două puncte de lider şi după etapa de intermediară de miercuri are şansa să urce chiar pe primul loc. Galben-verzii şi-au umilit pur şi simplu adversarul, pe Ripensia Timişoara, chiar pe terenul lor, adminsitrându-le bănăţenilor cel mai dur eşec de la reînfiinţare,şi obţinând totodată cea mai categorică victorie în deplasare, din istoria recentă a clubului. A fost 5-0 sec pentru CS Mioveni, la capătul unui meci perfect. Italianul Massaro a marcat din nou de două ori, ca şi în meciul precedent, o dată în minutul 16, la o fază în care şi-a arătat măiestria şi a doua oară în minutul 36, la o fază de play-station, cu devieri subtile şi un-doi-uri perfecte. Coşereanu a înscris şi el în minutul 40 cu un şut din dreapta, iar Raul Costin în înschis tabela în prima repriză, chiar înainte de pauză, la o fază în care mingea a fost pasată de 3 ori cu capul până a ajuns la el. În repriza secundă gazdele au avut ceva tresăriri de orgoliu, dar nu au reuşit să reducă din handicap. În schimb Mioveniul a mai marcat o dată, prin Măzărache, după ce Hergheligiu şi Alexe şi-au umilit adversarii în careu.