Doar un punct, în loc de trei!

0
  • Retrospectiva actualului sezon de Liga 2: Cum a ajuns CS Mioveni pe locul 2 în clasament

Deşi este pauză competiţionlă totală, în ceea ce priveşte fot­balul, fără campionat în desfăşurare, fără antre­namente şi amicaluri, încercâm să menţinem vie memoria microbiş­tilor argeşeni, în ceea ce priveşte actuala desfăşu­ra­re a campionatului Ligii a II-a, un campionat în care, la întreruperea lui acum două săptămâ­ni, CS Mioveni se afla pe locul 2 iar FC Argeş pe poziţia a 4-a. Şi am înce­put cu o retrospectivă a meciurilor disputate de CS Mioveni, 23 de partide în urma cărora a acumulat 39 de puncte, fiind pe locul secund în clasament.

Etapa 13: U Cluj – CS Mioveni 2-2 (0-1)
CS Mioveni a re¬mizat în etapa a 13-a la Cluj, cu U, 2-2 (0-1) şi s-a distanţat la un punct în fruntea clasamen¬tului, după ce cu o zi înainte de meci, trecuse pe primul loc, în urma înfrângerii suferite de Turris. La Cluj, CS Mioveni trebuia să câştige detaşat, privind prin prisma ocaziilor ratate în prima repriză însă până la urmă s-a terminat egal. Coşereanu a deschis scorul pentru galben – verzi cu un şut din careu, Goga a egalat dintr-un penalty discutabil, apoi Anghelina a adus echipa argeşeană în avantaj cu un nou eurogol direct din lovitură liberă, iar gazdele au stability scorul final cu 5 minute îniante de ultimul fluier, prin Dican, care a înscris cu capul după un corner.

U Cluj – CS Mioveni 2-2 (0-1)
Au marcat: Goga (51 din 11 m), Dican (85) / Coşereanu (6), Anghelina (77)
U Cluj: Tordai – Teclean (46 Dican), Crăciun, Berci – Takacs, Florescu, Guedj (46 Miranda), Gomes – Pop, Goga, Pîrvulescu. Antrenor: Adrian Falub
 Mioveni: Croitoru – Ghiţă, Celea, Beşa (57 Alexe), Burnea – Anghelina, Şerban – Cioargă, Hergheligiu, Coşereanu – Măzărache (55 Balint). Antrenor: Marius Stoica
Arbitru: Florin Mazilu (Satu Mare)
Cartonașe galbene: Guedj (11), Goga (80) / Celea (68)
Stadion Cluj Arena
Spectatori 1500
Cum s-au marcat golurile:
# 0-1, min 6: contraatac al Mioveniului, Hegheligiu urcă pe centru, îi pasează perfect lui Coşereanu, acesta preia, intră în careu pe stânga, trage la colţul scurt, mingea este atinsă de portar şi intră în plasă
# 1-1, min 51: tuşierul Alexandru Filip consideră că Beţa a respins un balon cu mâna la un şut pe jos al gazdelor de la 16 m , şi semnalizeaza penalty, centralul acordă lovitura de pedepasa deşi iniţial făcuse semn că nu a fost nimic. Penalty-ul este tranformat de Goga, în stânga portarului, plasat, deşi Croitoru ghicise colţul
# 1-2, min 77: Anghelina transfomă impecabil, direct în vinclu, o lovitura libera de la 25 m puţin lateral dreapta
# 2-2, min 85: corner pentru gazde de pe dreapta, Dican înscrie cu capul din careu. S.M.