Trei indisponibili

0

FC Argeş nu s-a putut baza în meciul de duminică searăă cu CFR Cluj pe trei jucători de bază. Fundaşul Andrei Tofan, mijlocaşul Robert Grecu şi atacantul Cephas Malele s-au confruntat cu probleme medicale şi nu au fost incluşi în lotul cu care antrenorul Ionuţ Codruţ Moşteanu a abordat această partidă. Tehnicianul grupării din Trivale speră să se poată baza pe cei trei jucători la meciul de peste două săptămâni, din deplasare, cu Politehnica Iaşi.
Deslandes a dezamăgit
Francezul Sylvain Deslandes a fost titular în partida cu CFR Cluj, fiind recuperat după ce a lipsit din partida din runda precedentă cu FC Voluntari, câştigată de alb-violeţi cu 2-1. Revenirea lui Deslandes în primul 11-ce al piteştenilor nu a fost de bun augur, fundaşul central având o mare contribuţie la primul gol marcat de Rondon. Sylvain nu a mai dat aceaşi siguranţă defensivei piteştene ca în partidele precedente şi a fost schimbat de antrenorul Ionuţ Codruţ Moşteanu după 45 de minute petrecute în teren.
Maes şi Palic, la debut
În lotul cu care FC Argeş a abordat partida cu CFR Cluj s-a regăsit belgianul Alexander Maes şi croatul Antun Palic, jucători cărora le-au sosit certificatele internaţionale de transfer. Cei doi stranieri nu au fost introduşi încă din primul minut în teren, fiind introduşi în joc pe parcursul reprizei secunde. Maes a evoluat 45 de minute iar Palic în ultimele zece minute ale întâlnirii. Belgianul a lăsat o impresie destul de bună în acest meci, ratând o mare ocazie de a-şi trece numele pe lista marcatorilor, în timp ce Palic a avut prea puţin timp la dispoziţie să arate ce poate.