Dezamăgire la Mioveni: doar un punct cu Recea!

0

• Liga 2, Etapa 17: CS Mioveni – Fotbal Comuna Recea 1-1 (1-0)

CS Mioveni a dezamăgit sâmbătă, în etapa a 17-a din Liga I, echipa antrenată de Alexandru Pelici obţinând doar o remiză, 1-1 în partida cu nou-promovata, ACS Fotbal Comuna Recea.

La pauză, galben-verzii conduceau cu 1-0, graţie golului marcat de Ionuţ Rădescu în minutul 30, după ce Rusu i-a pus excelent o minge cu capul în colţul careului, mijlocaşul şutând pe lângă portar, din 6 m, lateral dreapta. Oaspeţii au egalat imediat cum a început repriza secundă, la o greşeală în apărare, un jucător advers rămânând singur în dreapta după o lovitură liberă, centrarea acestuia fiind impecabilă, iar Marieş a reuluat în plasă cu capul din 6 m, scăpând şi el de marcaj.
CS Mioveni nu a făcut un joc rău contra Comune Recea, însă ineficacitatea în faţa porţii şi-a spus cuvând şi a fost decisivă în stabilirea rezultatului final. Astfel, în prima repriză au ratat ocazii bune de gol Mar (min 10 şut la colţul scurt de la 16 m, portarul respinge cu greu), Gherghe (min 11 reluare pralelă cu poarta din colţul careului mic, de pe dreapta, singur cu poarta goală), Panait (min 27 şut puternic de la marginea careului respins de portar), Blănaru (min 38 pe contraatac, driblează la marginea careului doi adversar dar trage telefonat în braţele portarului). Pe acest fond de joc, în prima parte oaspeţii nu au contat deloc în atac, neavând nicio ocazie notabilă şi niciun şut la la poartă. La reluare, adversara Mioveniului a profitat din plin de o eroare de marcaj la o lovitură liberă, iar Marieş a restabilit egalitatea, după ce a primit ca la carte o centrare din dreapta , de la un coechipier rămas nemarcat. Mai mult, oaspeţii au forţat în următoarele 7-8 minute şi au mai ratat două ocazii mari, una prin Văsălie, al cărui şut a fost scos in extremis de pe linia porţii de Gherghe, pentru ca apoi, Coman să rămână singur cu Popescu, la o greşeală la mijlocul terenului a lui Gherghe, Recea scăpând pe contraatac, iar portarul argeşean reţinând senzaţional în faţa atacantului. Până la final, CS Mioveni a forţat golul victorie, dar în zadar, ratările mari spunându-şi cuvântul în tabăra galben-verde. Astfel, Blănaru a trimis încet la poartă, în mintuul 65, pe un contraatac, în braţele lui Răilean, apoi Işfan s-a încurcat în 4 m în balon şi nu l-a putut împinge în plasă, dintr-o poziţie excelentă. În minutul 67 Rădescu rateză şi el incredibil, după ce a pătruns singur pe stânga în careu, iar şutul lui Işfan din minutul 89 este respins cu greu în corner de portar. Punctul obţinut sâmbătă cu Fotbal Comuna Recea nu ajută foarte mult Mioveniul în realizarea obiectivului, echipa lui Pelici având nevoie mare de o victorie şi prin prisma următoarelor două partide, din deplasare, cu Craiova şi Petrolul. CS Mioveni mai păstrează totuşi şanse la play-off, dar în afară de fatul că trebuie să câştige cât mai mule puncte din ultimele 3 partide, mai depinde şi de celelalte rezultate.
Filmul meciului
⚽ Min 10 Combinație la marginea careului, pe dreapta, între Rusu și Mar, ultimul preia la 16 metri, are culoar și trage pe jos, dar Răilean respinge în corner
⚽ Min 11 Mingea ajunge la colțul lung după lovitura de colț, Gherghe apare singur și, cu poartă goală, reia, incredibil, paralel cu linia buturilor
⚽ Min 24: Rădescu trimite peste poartă din lovitură liberă de la 30 m central
⚽ Min 27 Panait trage puternic de la 25 de metri, portarul Răilean respinge cu greu
⚽ Min 31 1-0 Pe o fază de contraatac în stânga și o centrare pe bara a doua a lui Rusu, Ionuț Rădescu preia la 7 metri lateral și șutează pe jos la colțul lung
⚽ Min 33: Mar șutează de la 25 m central, pe lângă
⚽ Min 38 Blănaru scapă pe contraatac, pleacă cu balonul la picior de la 30 de metri din terenul propriu, driblează la marginea careului advers și trage bine cu stângul, dar portarul respinge cu greu în corner și salvează un nou gol
⚽ Min 46 La Recea, iese Marius Potcoavă și intră Alexandru Mărieș
⚽ Min 49 1-1 Nou-intratul Alexandru Mărieș egalează cu o lovitură de cap din 13 metri ușor lateral stânga la colțul lung, după o centrare din dreapta careului
⚽ Min 53: Gherghe respinge in extremis de pe linia porții șutul lui Văsălie din interiorul careului, mingea trecând de portar și de un alt fundaș
⚽ Min 56 Gherghe greșește la jumătatea terenului, Mărieș scapă pe contraatac, mingea ajunge la Marius Coman, care nu poate înscrie din postura de singur cu Iustin Popescu, portarul reținând balonul din piciorul adversarului
⚽ Min 57 Iese Robert Gherghe, căpitanul Mioveniului în acest meci, și intră Mihai Ișfan
⚽ Min 65 Contraatac al gazdelor, Rusu îi pasează lui Blănaru, care de la 16 metri trimite în brațele portarului
⚽ Min 66 Rădescu pasează de pe stânga în centru, Ișfan preia în poziție bună, dar nu reușește să trimit spre poartă, desi avea culoar bun
⚽ Min 67 Rădescu este deschis pe stânga, pătrunde singur în careul mic, dar trimite mult peste poartă
⚽ Min 71: Mendoya șutează din careu, puțin pe lângă poartă
⚽ Min 77 Schimbări la CS Mioveni. Ies Daniel Toma și Ionuț Rădescu și intră Sebastian Ivan și Valentin Coșereanu
⚽ Min 82 La Recea, iese Marius Coman și intră Paul Batin
⚽ Min 85 Tot la Recea, iese Alin Fica și intră Ciprian Brata
⚽ Min 89: Ișfan preia la 30 m urcă cu balonul la picior, iar de la 25 trage pe jos la colțul scurt, portarul respingând cu greu în corner
⚽ Min 90+3 Ultima schimbare la Recea, pentru trecerea timpului. Iese Rassambek Akhmatov și intră Paul Szecui.
CS Mioveni – Fotbal Comuna Recea 1-1 (1-0)
Au marcat: Rădescu (30) / Marieş (49)
⚽ CS Mioveni: Ius. Popescu – Oancea, Al. Iacob, Gherghe (cpt.) (57 Işfan), Șerbănică – D. Toma (78 Ivan), Andr. Panait (67 Massaro) – Rădescu (77 Coşereanu), Blănaru (67 Vereș), Mar – Bg. Rusu
Rezerve: Ducan –Tib. Coman, Alexandrescu, Val. Cristea
Antrenor: Alexandru Pelic
⚽ Fotbal Comuna Recea: Răilean – Potcoavă (46 Marieş), Oiță, Burdeț, R. Ispas – Văsălie, Akhmatov (90+3 Szecui), Micaș (cpt.), Fica (86 Brata) – Mendoza – M. Coman (83 Batin)
Rezerve: Bota – Bura, Lehet, Chinde, Urs
Antrenor: Florin Fabian