Au ajuns în play-off, de pe locul 3!

0

• Liga 2, Etapa 21: CS Mioveni – Aerostar Bacău 5-1 (4-1)

CS Mioveni s-a calificat duminică în play-off-ul Ligii a II-a, după ce a învins clar, cu 5-1, pe propriul teren pe Aerostar Bacău. Golurile victoriei au fost marcate de Vereș, Șerbănică, Ișfan, Blănaru și Rusu.

Galben-verzii au intrat pe teren numai cu cu gândul victoriei și au deschis repede scorul, în minutul 4, prin Vereș, care a pus latul în careul mic, la o centrare a lui Ișfan din lovitură liberă de pe dreapta, din apropierea colțului terenului, iar mingea s-a dus pe lângă portar. Oaspeții au revenit pe tabelă în minutul 16, tot după o fază fixă, o lovitură liberă de pe stânga, mingea centrată în careu fiind reluată cu capul în plasă, din 6 m, de Bobaru, din fața lui Popescu. În minutul 20 însă, după un corner bătut din dreapta de Ișfan, Șerbănică a apărut bine la colțul lung și a trimis și el în plasă. În minutul 30, Ișfan a risipit orice dubiu asupra echipei care conduce ostilitățile și după o degajare a portarului Popescu a scăpat spre poartă, preluând dintre doi adversari și apoi rămânând singur cu portarul advers la 16, finalizarea fiind și ea de excepție, un șut plasat în stânga goal-keeper-ului. Două minute mai târziu, gazdele puteau închide și jocul, dar Blanaru a fost blocat incredibil în ultimul moment, în fața porții goale, după ce Ișfan i-a dat pasă de gol, pe un contraatac. În minutul 38, Danale de la oaspeți nu îl poate învinge pe Popescu, șutul puternic fiind parat de goal-keeper. În minutul 43, Aerostar ratează din nou, Mureșan șutând prin fața porții, din 6 m, după o centrare perfectă venită de pe dreapta. Repriza se încheie însă cu un nou gol al gazdelor, Mar lansându-l peste apărare pe Blănaru, atacantul preluând excelent, debarasându-se de adversar, pătrunzând singur în careu și șutând apoi imparabil în plasă din interiorul careului. După pauză, Mioveniul nu a renunțat la ofensivă, iar Rusu reia puțin peste din interiorul careului, după o centrare a lui Șerbănică. Apoi, în minutul 64 oaspeții ratează și ei singur cu portarul, popescu fiind din nou la post. În minutul 77, Rusu ratează o ocazie imensă, trimițând pe lângă din poziție ideală, însă în minutul 85 același atacant argeșean stabilește scorul final, cu o reluare din interiorul careului. CS Mioveni a terminat en-fanfare turului, cu o demonstrație de forță pe propriul teren, acolo unde echipa a suferit pe parcursul sezonului și s-a calificat în play-off, de pe locul 3. S.M.