Nordicii, favoriţi!

0

• Suedia – Ucraina, astăzi, ora 22.00, Pro TV

Suedia si Ucraina se vor întâlni marţi seară, de la ora 22:00, la Glasgow, pe „Hampden Park”, într-o partidă din optimile Campionatului European, în care ne aşteptăm ca suedezii să facă o figură frumoasă.

Din punct de vedere al valorii, nu este o diferenţă mare între cele două naţionale, însă dacă ne raportam la evoluţiile celor două de-a lungul turneului, putem spune fără reţineri faptul că Suedia este mai bună. Nordicii vor să profite de faptul că înfruntă totuşi o adversară accesibilă şi să facă pasul spre sferturi. Suedia a terminat prima într-o grupă cu Spania, Slovacia şi Polonia şi s-a calificat în fazele eliminatorii după o pauză de 16 ani. Naţionala „galben-albastră” a început la acest turneu cu o remiză, terminând la egalitate cu Spania, într-o partidă în care a fost dominată categoric, apărându-se însă ca la carte. Au urmat apoi două victorii, învingând mai întâi Slovacia la scor minim, pentru ca în ultima rundă să învingă Polonia într-un spectaculos 3-2. Ucraina a tremurat serios pentru calificarea în optimi, în ultima etapă stând la mâna altor rezultate. În cele trei jocuri disputate la EURO 2020, ucrainenii au obţinut doar trei puncte, din vicoria cu Macedonia de Nord, pierzând duelurile cu Austria şi Olanda, astfel că au terminat pe poziţia a treia a grupei. Ucraina poate ajunge o echipă de top a Europei dacă va trece de Suedia. S.M.