„Portocala mecanică”, trimisă acasă!

0

• Olanda – Cehia 0-2(0-0)

Cehia a produs cea mai mare surpriză a acestui turneu final. Selecţionata lui Jaroslav Silhavy continuă aventura la EURO 2020 după ce a învins duminică, Olanda, la Budapesta, cu 2-0 în optimi.

În primele 45 de minute, Cehia a fost mai insistentă în atac şi a avut trei oportunităţi de a deschide scorul prin Soucek, Schick şi Barak. Echilibrul numeric s-a rupt în debutul reprizei secunde când Matthijs de Ligt și-a lăsat echipa în zece oameni. Și-a pierdut echilibrul la un duel cu Schick și a împins mingea cu mâna. A văzut galben inițial, dar culoarea a devenit roșie după consultarea VAR. Holes a deschis scorul cu o lovitură de cap la o minge recentrată de Kalas. Schick a adus liniştea în tabăra Cehiei în minutul 80 și a ajuns la 4 goluri la acest turneu final. Are 15 reușite în 30 de apariții la echipa națională. Olanda a fost de nerecunoscut în această partidă. Batavii nu au tras niciun șut pe spațiul porții şi au stabilit o contraperformanţă. În sferturi, Cehia va întâlni Danemarca la Baku. foto : Getty Images. S.M.