Robert Glinţă, locul 8 în finala probei de 100 m spate

0

Piteşteanul Robert Glință, al doilea înotător român prezent într-o finală la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a evoluat marți dimineața în ultimul act al probei de 100 m spate. Sportivul în vârstă de 24 de ani s-a clasat pe locul 8, cu timpul de 52.95 secunde!.

Pentru Glinţă este a doua participare la Jocurile Olimpice, după cea de la Rio de Janeiro din 2016 unde a termint tot pe locul 8. La Tokyo, pentru Robert Glință urmează miercuri calificările în proba de 200 m spate. Cursa din calificările probei de 200 m spate va avea loc miercuri, 28 iulie, de la ora 13:19, și va fi transmisă LIVE de către TVR 1.

Dadid Popovici aproape de medalie

Tot marţi dimineaţă, sportivul David Popovici a ocupat locul 4 în finala la 200 metri liber, de la Jocurile Olimpice de la Tokyo. În vârstă de 16 ani, Popovici a încheiat cursa cu timpul de 1.44.68. Timpul său reprezintă un nou record mondial de juniori!.

Precedenta performanță îi aparținea tot lui David (1:45.26) și a fost stabilită în semifinale la Europenele de juniori de la Roma!. Titlul olimpic a fost câştigat de britanicul Tom Dean, cu timpul de 1.44.22. Locul doi a fost ocupat de Duncan Scott (1.44.26), iar pe trei a fost brazilianul Fernando Scheffer (1.44.66) Timpul lui David Popovici este un nou record mondial la juniori și cel mai bun timp personal pe 200 metri liber! M.D.