Arbitrii au ținut Dacia pe loc

0

• Rapidul a câștigat nemeritat la Mioveni

Echipa de handbal feminin a CS Dacia Mioveni a pierdut la limită, nemeritat, sâmbătă, în Liga Florilor, meciul disputant pe propriul teren, cu liderul clasamentului la zi, Rapid București. Din nou alb-albastrele au avut de luptat și cu brigada de arbitri nu doar cu adversarele, cavalerii fluierului fiind părtinitori și ținând în mult momente echipa Dacia pe loc.

Scorul a fost 28-27 pentru bucureștencele antrenate de selecționerul Spaniei, însă realitatea din teren a fost alta decât scorul final înregistrat la final. Astfel, Rapid a condus în primele 7 minute ale jocului, dar doar la diferențe de un gol, 0-1, 1-2, 2-3, 3-4. Până în minutul 13 s-a făcut însă 7-4 pentru gazdele din Sala Sporturilor din Mioveni, grație reușitelor lui Toma (două) și Boian. A mai fost și 8-5, după care a urmat o diferență de doar un gol pentru Dacia, pentru ca repriza să se încheie 13-11. În debutul părții secunde argeșencele au făcut 14-11, dar apoi Patricia Vizitiu a fost elimiant, iar Rapidul a revenit, și a preluat conducerea cu 17-16. Lucrurile păreau să revină după aceste momente la normal, iar Mioveniul a ajuns din nou în avataj 18-17, 19-18, chiar 21-19 și 22-20. În minutul 50 era 25 2-4, dar Rapid a egalat pe finalul unei suspendări în tabăra gazdelor. Ultimele 10 minute au fost de partea oaspetelor, care au reușit să se desprindă în două rânduri la două goluri, 25-27 și 26-28. În minutul 56, Lisewska a marcat ultimul gol al partidei, cel de 27-28, iar până la final, în ultimele 4 minute, tabela a rămas intactă. S.M.