Demonstrație de forță cu oltenii!

0

• SCM U Craiova – FC Argeș Basketball 74-90(23-23, 25-25, 12-20, 14-22)

Echipa de baschet masculin a Piteștiului merge ceas în acest an. FC Argeș Basketball a ajuns la a opta victorie consecutivă după ce s-a impus cu 90-74, în confruntarea de duminică, din deplasare, cu SCM U Craiova.

Confruntarea din Bănie a fost echilibrată doar în primele două sferturi, cele două echipe intrând la cabine la egalitate, 48-48. După revenirea de la vestiare, alb-violeții au forțat desprinderea pe tabelă. Echipa din Trivale a reușit să se distanțeze grație reușitelor lui Gheorghe, Fitzpatrick, Jevtovic și Gajovic. Înaintea ultimului sfert, Piteștiul avea un avantaj de opt puncte. Gajovic a mărit avansul oaspeților la 11 lungimi, printr-un coș de afară, iar Seppala a finalizat și el pe pătrundere, mărind ecartul la 14 lungimi, scor 66-80. Argeșenii au menținut același ritm ridicat până la finalul partidei, iar diferența înregistrată la finalul disputei a fost de 16 puncte în favoarea alb-violeților. Principalul marcator al piteștenilor a fost Toarlyn Fitzpatrick. Americanul a terminat partida cu 20 de puncte, 9 pase decisive și 6 recuperări. El a fost urmat de Ilari Seppala, cu 14 puncte și 8 pase decisive, și Goran Gajovic, cu 14 puncte. Shamarkus Kennedy a fost cel mai bun marcator al oltenilor. Nou-venitul a terminat al doilea meci din Liga Națională de Baschet Masculin cu 26 de puncte, 8 recuperări și 3 capace. Khalif Wyatt a fost al doilea jucător al Craiovei în double digits, cu 15 puncte și 4 assist-uri. În urma acestui succes, FC Argeș Basketball se mențiune pe locul 2 al ierarhiei, cu 38 de puncte, obținute în 21 de meciuri, la egalitate cu liderul U BT Cluj, care are însă cu două meciuri în minus. M.S.