Vicecampioana României învinsă la Pitești!

0

• FC Argeș Basketball – CSM Oradea 82-63(20-21, 20-12, 18-19, 24-11)

FC Argeș Basketball a reușit cea mai importantă victorie a sezonului după ce s-a impus cu 82-63 în confruntarea de acum câteva zile, de pe propriul teren, cu CSM Oradea, vicecampioana României.

Jocul a fost dominat în mare parte a timpului de echipa pregătită de Tudor Costescu care are un sezon foarte bun. Ardelenii și-au respectat blazonul doar în primul sfert pe care l-au câștigat cu 21-20. În actul al doilea, piteștenii au restabilit egalitatea și au început să se distanțeze prin coșurile lui Gajovic, Thornton, Seppala și Măciucă. La pauza mare, FC Argeș Basketball conducea cu 40-33. După revenirea de la cabine, trupa lui Cristi Achim a avut o tresărire de orgoliu. Orădenii au reintrat în joc după reuțitele lui Markovic, iar la finalul sfertului al treilea, scorul era 58-52 pentru gazde. În ultimul act, Piteștiul s-a distanțat la 14 puncte, grație unui slam-dunk reușit de Thornton. Măciucă și Jeremic au înscris și ei, iar FC Argeș s-a impus cu scorul de 82-63. Mladen Jeremic a contribuit la succesul piteștenilor cu 22 de puncte(5/7 de la distanță), fiind urmat de Toarlyn Fitzpatrick (13 puncte, 8 recuperări) și Raynere Thornton (11 puncte, 11 recuperări). De la Oradea principalii marcatori au fost Kris Richard (17 puncte, 3 pase decisive) și Garlon Green (10 puncte, 4 recuperări). În urma acestui succes, FC argeș Basketball a urcat pe primul loc al clasamentului, cu 40 de puncte, obținute în 22 de etape, cu unul mai mult decât U BT Cluj, ocupanta locului 2, care are însă două meciuri în minus. M.D.