Învinși de câștigătoarea Cupei României!

0

• CSO Voluntari – FC Argeș Basketball 89-81(29-12, 20-28, 17-17, 23-24)

Echipa de baschet masculin a Piteștiului a pierdut derby-ul etapei cu numărul 24 din Liga Națională de Baschet Masculin după ce a cedat cu 81-89, în deplasarea de sâmbătă seară, de la CSO Voluntari, câștigătoarea Cupei României. În urma acestui eșec, formația pregătită de Tudor Costescu a coborât pe locul 3 al ierarhiei, cu 41 de puncte, cu două mai puțin decât U BT cluj, liderul campionatului.

Ilfovenii au început în forță partida și s-au distanțat destul de repede pe tabela de marcaj după ce au reușit un Run de 15-0. Piteștenii au mai redus din handicap, iar la sfârșitul primelor 10 minute, avantajul Voluntariului era de 17 puncte, scor 29-12. În sfertul al doilea, alb-violeții au redus ecartul la 9 lungimi, grație reușitelor lui Gajovic, Fitzpatrick și Gheorghe. După revenirea de la cabine, argeșenii au încercat să reducă și mai mult ecartul, însă diferența de nouă puncte avea să se mențină și după sfertul al treilea. Vulturii au venit la opt puncte după ce Seppala și Voinescu au înscris două triple consecutive, însă Gotcher a reușit un run de 5-0, care a dus scorul la 80-72. Jeremic și Seppala au redat speranța alb-violeților, dar Moldoveanu a fost lăsat liber și nu a iertat de la distanță. După un recital de trei puncte în ultimele minute, Voluntari s-a impus cu 89-81. MVP-ul partidei a fost Toddrick Gotcher cu 25 de puncte, 3 recuperări, 4 pase decisive și 5 intercepții. El a fost urmat de Sarunas Vasiliauskas, cu 16 puncte și 6 pase decisive. Principalul marcator al FC Argeș Basketball a fost Goran Gajovic. Căpitanul vulturilor a terminat cu 18 puncte și 8 recuperări. Acesta a fost urmat de Mladen Jeremic și Ilari Seppala, ambii cu câte 15 puncte fiecare. M.D.