În coasta liderului!

0

• FC Argeș Basketball – Dinamo București 66-61(13-15, 16-10, 13-15, 24-21)

FC Argeș Basketball continuă parcursul foarte bun din această ediție de campionat. Echipa pregătită de Tudor Costescu d-a impus cu 66-61, în confruntarea de miercuri seară, de pe propriul teren, cu Dinamo București, din runda cu numărul 25 a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

În urma acestui succes, alb-violeții au ajuns la un bilanț de 19 victorii și 5 eșecuri. Cu cele 43 de puncte acumulate, piteștenii împart primul loc al ierarhiei cu U BT Cluj, care are însă două meciuri în minus. Primul sfert a fost unul destul de echilibrat, bucureștenii terminând în avantaj, scor 15-13. La pauza mare, echilibrul s-a menținut, tabela indicând scorul de 29-25 în favoarea trupei din Trivale. După revenirea de la cabine, argeșenii s-au desprins la 5 puncte, grație reușitelor lui Gajovic și Jeremic, însă bucureștenii au revenit și au reușit să egaleze la 40. Înaintea sfertului patru, FC Argeș conducea cu 42-40, după reușita lui Tudor Gheorghe. Ultimele zece minute au fost pe muchie de cuțit. FC Argeș basketball a reușit să se impună în final la o diferență de cinci lungimi, datorită coșurilor marcate de Thornton, Gheorghe, Gajovic, Seppala și Fitzpatrick. Raynere Thornton a fost MVP-ul argeșenilor, cu 13 puncte și 8 recuperări. Americanul a fost urmat de Goran Gajovic, cu 12 puncte și 8 recuperări, și finlandezul Ilari Seppala, autor a 10 puncte și 7 pase decisive. Viktor Gaddefors a fost cel mai bun marcator al lui Dinamo, cu 14 puncte, urmat de Keith Clanton, cu 11 puncte și 12 recuperări. M.D.