Conduse în premanență

0

Apoi, duminică, argeșencele au cedat și în deplasarea de la HC Zalău, gazdele impunându-se cu 29-27 (17-15). Adversarele au condus pe tabelă din primul până în ultimul minut de joc.
Prima repriză a fost mai echilibrată, iar diferența de scor deși a fast mereu în favoarea gazdelor a fost în marea majoritate a timpului de doar un gol, maxim două. Apoi, în partea secundă, gadele au menținut constant o diferență de două goluri, au ajuns chiar și la patru, dar până la urmă s-a terminat 29-27. Aceasta a fost a treia înfrângere suferită de alb-albastre în debutul acestui campionat, după eșecurile de la Tg Jiu și cu Măgura Cisnădie. Argeșencele sunt pe locul 12 în clasament, fără niciun punct, la fel ca CSM Slatina și CSM Galați, dar cu golaveraj mai bun.
HC ZALĂU – DACIA MIOVENI 29-27 (17-15)
Zalău: Teodorescu – Mihart 12, Berbece 6, Bujor 3, Marin 3, Lazic 2, Mărginean 1, Vrabie 1, Prycop 1, Nichitean, Stamin, Moisin, Naumenko. Antrenor: Gheorghe Tadici.
Mioveni: Ion, Mîrcă-Olariu 1 gol – Constantinescu 5, Simion 3, Ivan 3, Popa 3, Milic 3, Vizuete 2, M. Ilie 2, Cîrjan 2, Lazăr 2, Sărățeanu 1, Krsnik, Nicolae. Antrenori: Paul Mihăilă, Alin Oprescu. Evoluția scorului: 3-2 (min. 5), 7-3 (min. 10), 8-7 (min. 15), 12-11 (min. 20), 15-13 (min. 25), 17-15 (pauză), 18-15 (min. 35), 22-17 (min. 45), 25-19 (min. 52), 29-27 (final). Aruncări de la 7 metri (transformate): 7 (4) – 3 (3). Minute de eliminare: 4-8.