Primul meci, prima victorie pentru Croitoru!

0
  • UTA – FC Argeș 0-1(0-1) A marcat: Garita(min.27)

FC Argeș a reintrat din nou în cărțile play-off-ului după ce a reușit să se impună cu 1-0, în confruntarea de duminică seară, din deplasare, de la Arad, cu UTA.
Arădenii au început bine partida și au ratat câteva Dobrescu și Benga. Argeșul a cerut penalty în minutul 14 după o cădere în careu a lui Arnold Garita, însă centralul Găman nu a dat nimic. FC Argeș a deschis scorul în minutul 27 prin Arnold Garita, în urma unei faze care i-a pierdut pe drum pe fundașii gazdelor. Imediat după pauză, Bertrand putea dibla avantajul argeșenilor pe tabelă, însă rămas singur cu portarul Balauru, a tras în plasa laterală. Același Garita putea realiza dubla pe finalul meciului, însă șutul său a fost blocat de un fundaș arădean.

În ultimele cinci minute ale partidei, UTA a jucat în nouă oameni, Steau și Erico fiind eliminați pentru faulturi dure asupra lui Tofan și Straton. În urma acestui succes, Argeșul a urcat pe locul 8, cu cele 20 de puncte, acumulate în 16 etape, cu trei mai puțin decât Petrolul Ploiești, ocupanta locului 6, ultimul care asigura prezența în play-off. Duelul de pe Arena Francisc Neuman a fost primul meci pentru Marius Croitoru pe banca tehnică a piteștenilor, dar și prima partidă din returul campionatului.
Caseta tehnică:
● UTA ARAD: Balauru – Dobrescu(min.46 Matei), Erico, Benga, Abeid – Batha, Cascini(min.71 Keșeru) – Stahl(min.71 Jobello), Otele, Pop(min.46 Steau) – Postolachi
Rezerve neutilizate: Iacob, Hoxhallari, Chindriș, Negoescu, Cibi
Absenți: Vukcevic (accidentat), P. Anton (suspendat)
ANTRENOR: Ilie Poenaru
● FC ARGEȘ: Straton – Tofan, Dobrosavlevici, Cestor, Latovlevici – Nijke(min.82 Crețu), Rainov Ișfan, Calcan(min.60 Șerban), Bertrand(min.60 Jakolis) – Garita
Rezerve neutilizate: Greab, M. Constantin, Meza Colli, Covaci, Donisa, Celestine
Absenți: Turda (accidentat), Alceus (suspendat)
ANTRENOR: Marius Croitoru
● Stadion: Arena Francisc Neuman (Arad) Spectatori 7.067
● Cartonașe galbene: Erico, Benga / Dobrosavlevici, Latovlevici, Straton, Cestor
● Cartonașe roșii: Steau(86), Erico(90+3)
Arbitru: George Găman (Craiova) / A1: Adrian Popescu (Craiova), A2: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ) / Arbitru VAR: Nicușor Flueran(Craiova), Arbitru AVAR: Bogdan Dumitrache
● Observatori: Ion Craiu, Marcel Savaniu
Cum s-a marcat golul:
● min.27: 0-1! Njike îi pasează lui Garita care trece în viteză de fundașii arădeni și îl învinge pe Balauru cu un șut la colțul lung!