Victorie în ultimul amical!

0

În ziua în care a început Cupa Mondială, România a încheiat anul 2022 cu o victorie la pas, 5-0 în amicalul cu Republica Moldova, disputat la Chișinău.
Elevii lui Edi Iordănescu, care veneau după acel 1-2 cu Slovenia, au arătat, într-adevăr, o altă față, într-o formulă de start cu Târnovanu, Opruț, Moruțan, sau Tudor Băluță. „Tricolorii” au deschis scorul după numai 9 minute de joc, prin Moruțan, care a înscris cu un șut la vinclu. Moldovenii au cerut penalty la un duel dintre Rață și Cicâldău, neacordat, iar apoi a urmat bara spectaculoasă a lui Drăguș, din minutul 21.
Același Drăguș a reușit să înscrie, în cele din urmă, în minutul 40, după o acțiune frumoasă pe cont propriu. În prima repriză, moldovenii au avut o singură fază mai legată, la lovitura de cap a lui Damașcan, dar trimisă cam slab și reținută de portar. După o oră de joc, echipa lui Edi Iordănescu a marcat din nou. A reușit-o Cicâldău, dintr-o lovitură liberă superbă. A existat însă și o premieră: Daniel Paraschiv a marcat din penalty la debutul său la națională, la a doua atingere de balon. După ocazia mare a lui Drăgușin, a urmat ultimul gol al meciului, reușit de Rus, în minutul 88. Astfel, tricolorii încheie anul 2022 cu trei victorii, șase înfrângeri și două remize.
MOLDOVA: 1. Celeadnic – 20. Platica (21. Revenco, 46), 17. Dumbravanu (14. Iovu, 46), 3. Bolohan, 4. Armaş, 2. Reabciuk – 22. Rață, 8. Moțpan, 7. Ioniţă-cpt. – 19. Postolachi (13. Caimacov, 62), 11. Damașcan. Selecționer: Serghei Cleșcenco
Rezerve: 12. Avram, 23. Railean – 5. Ștefan, 6. Dros, 10. Plătică, 15. I. Jardan, 16. Stînă, 18. Iosipoi, 24. Țurcan, 25. Clescenco, 26. Cojocari
ROMÂNIA: 12. Târnovanu – 4. Manea (13. Pantea, 69), 17. Rus, 15. Burcă-cpt. (22. Drăgușin, 69), 2. Opruț – 20. Olaru, 6. Băluță, 10. Cicâldău (25. Păun, 78) – 21. Moruțan (24. Sefer, 62), 9. Pușcaș (19. Paraschiv, 70), 7. Drăguș (8. Ștefănescu, 62). Selecționer: Edward Iordănescu
Rezerve: 1. Moldovan, 16. Popa – 3. Vătăjelu, 5. Nedelcearu, 11. Petrila, 14. M. Marin, 23. Cordea, 26. Boloca