Calificare dramatică în sferturile Cupei României!

0

FC Argeș s-a calificat în sferturile Cupei României după ce a reușit să se impună cu 2-1, în confruntarea de miercuri seară, de pe propriul teren, cu Universitatea Craiova, din etapa a treia a grupei D.
Oltenii au început în forță meciul, Nistor fiind foarte aproape să deschidă scorul cu un șut plasat, respins însă de pe linia porții de Tofan. Mateiu putea să își treacă și el numele pe lista marcatorilor, însă șutul său a lovit bara laterală. Replica piteștenilor a fost dată de Ișfan care a trimis cu capul la o palmă de bară. La zece minute după pauză, Craiova a deschis scorul cu lovitura de cap a lui Screciu, însă bucuria oltenilor avea să fie de scurtă durată. FC Argeș a întors situația de pe tabelă în decurs de doar cinci minute! Bertrand a restabilit egalitatea după ce a profitat de o respingere greșită a lui Mitrea, iar Tofan a perforat poarta oaspeților cu un șut în vinclu. Cu cele 5 puncte acumulate, FC Argeș a terminat grupa pe locul 2 și merge în sferturile competiției KO alături de FC Her-mannstadt, ocupanta locului 1, cu 6 puncte.
FC Argeș – Universitatea Craiova 2-1(0-0) Au marcat: Bertrand(65), Tofan(69) / Screciu(55)
FC Argeș: Micle – Tofan, M. Constantin(min.46 Cestor), Dobrosavlevici, Viana(min.66 Crețu) – Raynov(min.46 Calcan), Alceus – Bertrand, Njike, Stoica(min.46 Garita) – Ișfan(min.66 Meza Colli)
Rezerve neutilizate: Greab, Pîrvu, Covaci, Celestine Antrenor: Constantin Schumacher
Universitatea Craiova: Popescu – Căpățână, Da Silva(min.75 Cîmpanu), Mitrea – Screciu, Mateiu, Nistor, Vătăjelu – Baiaram(min.18 Roguljic), Markovic(min.68 Rivaldo Ferreira), Ivan
Rezerve neutilizate: Rusu, Papp, Benga, Sala, Florescu, Danciu Antrenor: Mirel RădoCartonașe galbe-ne: Alceus, Garita / Baiaram, Da Silva, Mitrea
Arbitru: Szabolcs Kovacs / A1: Mircea Orbuleț / A2: Adrian Vornicu / Arbitru VAR: Bogdan Dumitrache / Arbitru AVAR: Ciprian Danșa
Observator arbitri: Marian Salomir
Delegat joc: Felix Grigore