Victorie la Zalău, în Turul 1!

0
  • Handbal feminin, Cupa României

CS Dacia Mioveni 2012 a învins ieri dimineață cu 31-28 în deplasare, pe HC Zalău, în Turul 1 al Cupei României la handbal.
În această partidă doar primele 20 de minute au aparținut gazdelor care au condus la unu, două și chiar 3 goluri diferență, însă în minuutl 21, Dacia a egalat la 9 și apoi a preluat conducerea pe tabelă. Prima repriză s-a terminat la egalitate, 13-13, iar după pauză argeșencele au început să pună stăpânire pe jos și să se desprindă. A fost 13-16, 15-19, iar în ultimele 3 minute alb-abastrele au reușit desprinderea decisive, de la 28-29, încheind meciul la 28-31.
Marcatoarele Daciei în această partidă au fost: Constantinescu (6), Ilie, Cârjan (câte 5), Milic, Sărățeanu (câte 4), Vizuete (3), Georgescu (2), Krsnik, Beșleagă (câte 1)
Turu 1, Cupa României: ● HC Zalău – CS Dacia Mioveni 28-31 (13-13) ● CSM BACAU – CSM SLATINA 24-42 (11-22) ● CSM UNIREA SLOBOZIA – CSM CORONA BRAȘOV 27-30 (10-14) ● HCF PIATRA NEAMT – ACS LIVIU REBREANU TURDA DIVAF ● CSM ROMAN – ACS SC 181 SSP BUCURESTI ● CSU NEPTUN CONSTANTA – CSM GALATI ● CS GLORIA 2018 BISTRIȚA-NĂSĂUD – CS MINAUR BAIA MARE ● CSM TG. JIU – SCM UNIVERSITATEA CRAIOVA ● CSU CLUJ-NAPOCA – HC DUNĂREA BRĂILA, se joacă vineri, 13 ianuarie.
Sunt calificate direct în turul al doilea: CSM București, Rapid, Cisnădie, Buzău, Vâlcea (echipe care evoluează sau au evoluat în cupele europene), iar Știința București și Activ Prahova Ploiești sunt calificate prin tragerea la sorți.
Meciurile din turul secund se vor disputa la finalul lunii februarie. S.M.