Judoka Alexandru Dincă, bronz la Cupa Europei!

0

Acum câteva zile, la Zagreb, a avut loc Cupa Europeană de Judo rezervată cadeților, competiție la care au participat cei mai buni sportivi de până în 18 ani.
La întrecerea din Croația au fost prezenți aproximativ 900 sportivi din 37 țări. CSM Pitești a a fost reprezentat de patru sportivi, componenți al lotului național de cadeți și juniori.
Alexandru Dincă, elev al Liceului cu Program Sportiv, a ocupat locul 3 la categoria 90 kg, câștigându-și astfel participarea la Campionatul European , FOTE și Campionatul Mondial din 2023. Alexandru Preda(ctg 60 kg) a terminat concursul pe locul loc 7, pierzând în turul 4. La competiția de la Zabreb au mai participat Bebe Bădiceanu, care a pierdut în turul 2 la categoria 66 kg, și Fabian Iorga, învins în turul 2 la categoria 81 kg. n
Judoka argeșeni sunt pregătiți la clubul din Ștrand de antrenorii Valentin Ioniță și Cornel Pălărie. M.D.