Au întors soarta meciului pe final!

0
  • Handbal feminin

Handbalistele de la CS Dacia Mioveni au câștigat în această seară meciul de acasă cu ultima clasată, CSM Galați, însă cu mari emoții.
Alb-albastrele s-au impus cu 30-27, dar s-au desprins de adversare în ultimele minute.
În prima repriză CS Dacia a condus în marea parte a timpului. Gadele au marcat primul gol în minutul 3, egalând la unu. Apoi a fost 4-3 (min 7), 7-6 (min 14), 9-7 (min 17) 10-8 (min 18). În minutul 23 însă oaspetele au preluat conducerea, pentru un minut, 11-12, după care Dacia a revenit, 14-12 (min 26), 16-15 (la pauză).
În repriza secundă CSM Galaț, ultima din Liga Florilor, care are doar 1 punct a preluat inițiativa și a trecut, surprinzător la conducerea jocului. A fost pe rând 16-17 (min 37), 17-20 (min 41), 18-21 (min 42), 23-25 (min 54). În ultimele 5 minute însă, CS Dacia și-a impus statutul de favorită, a egalat la 25 (min 56) și apoi a preluat conducerea 27-25 (min 56), 28-26 (min 58), 29-26 (min 59), pentru ca partida să se termine 30-27.
Pe durata celor 60 de minute, CS Dacia a avut 4 lovituri de la 7 m, iar Galțiul 6. De asemenea la gazde au fost 8 jucătoare suspendate câte 2 minute, în timp ce la oaspete 10. Pe final Dacia a avut și un cartonaș roșu.
CS Dacia a făcut 16 puncte după acest meci și a rămas pe 11, la 6 puncte de Măgura Cisnădie și cu 4 puncte mai mult ca CSM Slatina. Etapa următoare se joacă pe 23 aprilie, iar CS Dacia Mioveni joacă în deplasare la Gloria Bistrița echipa de pe locul 2.
Etapa 20:
⚽ CSM București – Minaur Baia Mare 30-24 (19-13)
⚽ CSM Slatina – Măgura Cisnădie 25-24
⚽ Dunărea Brăila – Gloria Bistrița 29-30 (15-14)
⚽ Gloria Buzău – SCM U Craiova 40 – 36 (22-16)
6.SCM Rm Vâlcea 35p
7.Minaur Baia Mare 30p