Sansele scad, speranța rămâne, la Mioveni!

0
  • Superliga, Play-out, Etapa 3: Petrolul – CS Mioveni 2-0 (2-0)

Șansele de salvare de la retrogradare scad sin ce în ce mai mult pentru CS Mioveni, iar cea care rămâne este doar speranța, atâta timp cât echipa lui Nicolae Dică nu reușește să mai adune puncte în Superliga.
Galben-verzii au rămas cu 11 puncte în clasament, iar distanța față de locurile de baraj s-a mărit, după ce Mioveniul a pierdut al treilea meci consecutiv în play-out, 0-2 la Petrolul, iar celelalte echipe au făcut puncte importante, diistanța față de primul loc de baraj fiind acum de 7 puncte.
În ultima partidă jucată, disputată luni seara la Ploiești, Mioveniul a făcut un nou meci slab iar rezultatul de pe tabelă este unul normal. Oaspeții au avut de partea lor statistica, Petrolul lăsându-se dominată după goluri, dar gazdele au avut de partea lor la final tabela, care arăta 2-0. Scorul a fost deschis repede de Budescu care cu un fizic ”grotesc” s scăpat lejer de marcaj și a înscris cu o execuție frumoasă – șut de la 17 m în vinclu. Apoi, peste un sfert de oră, tot el a scăpat pe dreapta și a centrat nestingherit în careul mic de unde Mathaus a reluat în plasă cu capul, nefiind incomodat de nimeni. Dică a schimbat din minutul 35 doi jucători și sistemul, lucrurile s-au mai reglat dar acțiunile Mioveniului nu au avut finalizare. n
Chiar și după această înfrângere, CS Mioveni nu a pierdut de tot șansa de a se salva, dar din cele 6 meciuri rămase, echipa lui Nicolae Dică are nevoie de minimum 4 victorii, lucru greu de realizat în momentul de față, la cee ace joacă echipa în ultimul timp.

Petrolul – CS Mioveni 2-0 (2-0) Au marcat: Budescu (10), Mathaus (24)
Petrolul: Vâlceanu – Papp, Meijers, Santos – Doua (82 Bratu), Seto, Jair (89 Rădulescu), Grozav (75 Borța), Țicu – Irobiso, Budescu (46 Jefferson). Antrenor: Florin Pârvu
Mioveni: Greab – Sno (79 Guțea), Garutti, Scarlatache, Balaur (34 Diallo), Burnea (34 Șerbănică) – Toma, Panait, Rădescu – Rusu (65 Buziuc), Benchaib (65 Carnat). Antrenor: Nicolae Dică
Arbitru: Ionuț Coza S.M.