Piteștenii au prins barajul pentru menținerea în Liga I!

0

FC Argeș va juca barajul pentru menținerea în Superliga României după ce a reușit să termine play-out-ul pe locul 8, cu 24 de puncte, cu unul mai mult decât Chindia, care a remizat cu FC Voluntari, scor 2-2, chiar la meciul inaugural al noii arene din Târgoviște.

Piteștenii s-au impus cu 3-0, în confruntarea de vineri seară, de pe propriul teren, cu Petrolul Ploiești, din ultima etapă a play-out-ului, făcând un prim pas pentru rămânerea în Liga I. Argeșenii au reușit să deschidă scorul după 27 de minute prin Tofan, însă replica prahovenilor a venit imediat. Brazilianul Jair a fost foarte aproape de a restabili egalitatea, însă șutul său s-a oprit în bara laterală.

Imediat după pauză, fanii alb-violeți au trecut din nou prin mari emoții. Irobiso a marcat, însă reușita vârfului petrolist a fost anulată pe motiv de offside, după consultarea VAR. În decurs de zece minute, Petrolul a rămas în nouă jucătorii, după ce Moldoveanu și Irobiso au primit cartonașe roșii pentru faulturi grosolane.

Argeșul a concretizat și pe tabelă superioritatea numerică, Jobello și Jakolis aducând liniștea în Trivale. FC Argeș va întâlni la barajul de retrogradare/promovare pe Dinamo București sau Oțelul Galați, adversarul urmând să fie stabilit după etapa de duminică, ultima din play-off-ul ligii secunde.

Prima manșă din barajul de menținere / promovare în Superligă se va disputa pe 27 mai, manșa retur fiind programată pe 3 iunie, ordinea echipelor gazdă urmând a fi stabilită astăzi.

Superliga Superbet, Sezonul 2022-2023, Play-out, Etapa 9

FC Argeș – Petrolul Ploiești 3-0(1-0) Au marcat: Tofan(min.28), Jobello (min.86), Jakolis (min.90+3)
FC Argeș: Micle – Tofan, Dobrosavlevici, Zebic, Rizzi(min.63 Jakolis) – Njike(min.75 Mimito Biai), Meza Colli, Bassong(min.90+4 Pîrvu) – Calcan, Jobello, Garita(min.90+4 Koubemba)
Rezerve neutilizate: Micu – Brendon, Crețu, Hanne, Moisie
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă
Petrolul Ploiești: Vâlceanu – Mathaus, Meijers, R. Grigore(min.67 Dumitriu) – Doua, Diomande(min.58 Moldoveanu), Jefferson(min.90 Seto), Jair(min.89 Ioniță), Țicu – Irobiso, Grozav(min.89 Bucur)
Rezerve neutilizate: Leitner – Borța, Purtic, M. Rădulescu
Antrenor: Florin Pârvu
Cartonașe galbene: Jobello / Doua, Grozav, Meijers, Țicu
Cartonașe roșii: Moldoveanu(min.62), Irobiso(min.72)
Stadion: Nicolae Dobrin
Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Artene Ovidiu (Vaslui) / Arbitru VAR: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti), Arbitru AVAR: Constantinescu Andrei (Bucureşti)
Observator joc: Marian Bucurescu
Observator arbitri: Nicolae Marodin

Cum s-au marcat golurile:
min.27: 1-0! min.28: 1-0! Calcan centrează în careu, defensiva ploieșteană nu reușește să respingă, iar Tofan trimite în plasă!
min.86: 2-0! Jobello majorează diferența pe tabelă din pasa lui Jakolis!
min.90+3: 3-0! Jakolis trimite în vinclu din lovitură liberă de la 25 m!. M.D.