8 medalii la Jocurile Europene

0

După 5 zile de concurs, delegația României a ajuns la 8 medalii cucerite la Jocurile Europene de la Cracovia (Polonia). După ce Vlad Dascălu a câștigat cursa de mountain-bike, Claudia Bobocea (atletism) a adus al doilea aur pentru România, în proba de 1500 de metri. Atleta română Claudia Bobocea a câştigat medalia de aur în proba de 1.500 metri la Jocurile Europene de la Cracovia – Malopolska (Polonia), după completarea întrecerilor din prima divizie a Europenelor pe echipe. În Divizia a 2-a, Bobocea s-a impus la 1.500 m, cu timpul de 4 min 08 sec 68/100, iar duminică şi-a adjudecat aurul după ce spaniola Esther Guerrero a câştigat în Divizia 1 cu 4 min 11 sec 77/100. Tot duminică, Daniela Stanciu a obţinut medalia de argint în proba de săritură în înălţime. Stanciu, cu 1,94 metri, a fost a doua în Divizia 2, după ucraineanca Iaroslava Mahucich, 1,97 metri. În Divizia 1 această probă a fost câştigată de franţuzoaica Nawal Meniker, cu 1,92 metri, care a obţinut astfel bronzul. Astfel, atletismul românesc a adus 4 dintre cele 8 medalii obținute de delegația României până acum. Zilele trecute, Bianca Ghelber a luat argint la aruncarea ciocanului, iar Andrea Miklos a luat bronz la 400 de metri. România participă la Jocurile Europene de la Cracovia – Malopolska (21 iunie-2 iulie) cu 150 de sportivi, 74 la feminin, 76 la masculin, la 18 discipline sportive: atletism, badminton, baschet, box, ciclism, judo, kaiac-canoe, karate, rugby, sărituri cu schiurile, sărituri în apă, scrimă, taekwondo, tenis de masă, teqball, tir cu arcul, tir sportiv, triatlon. Argeșul este reprezentat la acest concurs de judoka piteșteni Florentina Ivănescu și Alexandru Raicu. M.D.