Argeșul, pe loc retrogradabil!

2

FC Argeș a ajuns la al treilea eșec consecutiv sub comanda lui Eugen Neagoe și a intrat în hora retrogradării. Piteștenii au pierdut fără drept de apel, scor 0-2, disputa de acum câteva zile, din deplasare, cu Ceahlăul Piatra Neamț, una dintre contracandidatele la intrarea în Top 6.
Alb-violeții au început foarte prost meciul și s-au văzut conduși după doar șapte minute. La un corner al nemțenilor, Orozco l-a ținut în careu pe Cortelezzi, iar centralul a dictat penalty, transformat de Llullaku. Câteva minute mai târziu, moldovenii au mai beneficiat de încă o lovitură de pedeapsă, acordată destul de ușor, în urma unui duel între Mario Tudose și Patrick Petre.
Llullaku a bătut penalty-ul pe jos, în stânga, însă a trimis pe lângă poartă. Cu un sfert de oră înainte de pauză, Argeșul a mai încasat încă un gol. Cortelezzi a preluat o minge la jumătatea terenului, a așteptat demarcarea lui Patrick Petre, care după ce a trecut în viteză de Mario Tudose, a trimis în plasă!
După pauză, alb-violeții au încercat să amenințe poarta apărată de Barna, însă au reușit doar de două ori, prima dată prin Boboc, iar a doua oară prin Haită. Cu cele 15 puncte, adunate în 14 etape, FC Argeș a coborât pe locul 16, primul sub linia retrogradării.
Ceahlăul Piatra Neamț – FC Argeș 2-0(2-0) – Au marcat: Azdren Llullaku(min.7 pen.), Patrick Petre(min.31)
Ceahlăul: Barna – Albino, Jalbă, Vișinar (cpt.), Bacalu – Akwasi (Forizs 46′), Onișa – Savu (Anton 66′), Petre (Larrauri 50′), Llullaku (Petkov 89′) – Cortelezzi (Selmani 89′)
Rezerve neutilizate: Krell – Joao Jaquite, Fărăgău, Oltean
Antrenor: Cristian Pustai
FC Argeș: Straton – Tofan(cpt.), Orozco, Scarlatache (Rusu 46′), Tudose – Rădescu, Boboc, Babin (Dulcea 55′), D. Bujor (Pîrvu 26′) – Buhăcianu (Bertrand 46′) – Angelov (Haită 66′)
Rezerve neutilizate: Micle – Ciuciulete, Balaur, Mitoi
Antrenor: Eugen Neagoe\Cartonașe galbene: Akwasi, Savu, Forizs / Boboc, Pîrvu, Haită
Stadion: Ceahlăul (Piatra Neamț)
Arbitru: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare) / A1: George Bogdan Duță (Bacău) / A2: Biro Tamas Kopriva (Carei) / Arbitru de rezervă: Raul Sebastian Bădărău (Hunedoara)
Observator arbitri: Dan Jiga (Bistriţa)
Delegat de joc: Bogdan Gheorghiță (Vaslui), M.D.