Au terminat sezonul regular pe locul 2!

0

FC Argeș Basketball – CSM Târgu Mureș 82-84(27-19, 16-24, 19-16, 20-25)

FC Argeș Basketball a încheiat prima parte a sezonului regular cu o înfrângere. Baschetbaliștii piteșteni au pierdut la o diferență de două puncte, scor 82-84, confruntarea de pe propriul teren, cu CSM Târgu Mureș, și vor începe faza secundă cu un bilanț de 11 victorii și 5 eșecuri, la egalitate cu alte trei formații.

Gazdele au avut un început fulminant de meci și au condus cu 7-0, însă mureșenii au revenit la o posesie, după reușitele lui Lowrance și Jeremic. Alb-violeții au încheiat primul sfert cu un avans de opt lungimi. Actul secund a fost unul foarte echilibrat, iar la pauza mare era egalitate, 43-43. După revenirea de la cabine, situația nu s-a schimbat foarte mult, piteștenii având un avantaj de trei puncte înaintea ultimului sfert. În debutul ultimului act, alb-violeții s-au distanțat la șapte lungimi, însă ardelenii au restabilit egalitatea. Lowrance a urcat diferența la trei lungimi, Fometescu n-a ratat de la linia de fault și apoi Argeșul a forțat Mureșul să piardă posesia pe o repunere, dar gazdele n-au profitat de atacul avut la dispoziție și partida s-a încheiat cu 82-84. Cu 30 de puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive și 5/7 de la distanță, Jakob Lowrance a fost cel mai bun om al mureșenilor. Acesta a fost secondat de Mladen Jeremic șiJonathan Person, fiecare cu câte13 puncte.Christian Jones (21 de puncte, 8 recuperări, 3 pase decisive) și Nikola Jevtovic (20 de puncte, 10 recuperări, 3 pase decisive) au fost principalii marcatori ai FC Argeș Basketball, cei doi fiind urmați de Naje Smith, cu14 puncte și 6 recuperări.