Eugen Neagoe: ”Ritmul nostru de joc a fost mai greoi”

0

Antrenorul Eugen Neagoe nu a fost pe deplin mulțumit de evoluția alb-violeților din amicalul cu Metaloglobus București, încheiat la egalitate, 1-1. Tehnicianul echipei FC Argeș a pus randamentul mai scăzut din a doua repriză pe seama faptului că elevii săi nu au făcut până acum antrenamente pe iarbă, ci doar pe terenuri sintetice.

Neagoe așteaptă întăriri pentru a face din FC Argeș o echipă puternică: ”În primul rând ne-am dorit să nu ne accidentăm, să fie un antrenament reușit. Prima repriză cred că am controlat-o, am avut ocazii de a marca, nu ne-au pus probleme cei de la Metaloglobus. În repriza a doua, noi am fost mai obosiți decât ei, au controlat ei jocul, au și marcat după o gravă eroare, o greșeală pe care nu trebuie să o mai repetăm, pentru că în momentul când greșești de maniera asta, primește goluri și poți să pierzi meciuri. Chiar dacă am avut foarte mulți copii, am reușit să egalăm pe finalul meciului. Oricum, destul de greoi pentru că există și o cauză. Am făcut antrenamente doar pe sintetic, nu ne-am antrenat pe iarbă deloc în această perioadă. Se vede, iar de acum încolo vom face doar pe iarbă. Sper ca ritmul nostru să fie altfel. Am avut o evoluție foarte bună la Chiajna, eram obișnuiți să jucăm pe sintetic, așa am jucat și acolo. Astăzi, jucând pe iarbă, am fost mai greoi. Vorbeam cu Ianis Zicu și mi-a spus că au făcut antrenamente doar pe iarbă. S-a văzut acest lucru. Oricum ritmul puțin mai bun. Important este că nu ne-am accidentat. Linia de fund am ținut-o 90 de minute, pe Nortey l-am ținut și pe el tot 90 de minute. Sper ca prin intrarea în echipă a lui Esteban Orozco să reglăm lucrurile. Dacă vom mai aduce doi jucători rapid, atunci va fi foarte bine. Ușor, ușor o să-i integrăm și pe juniorii din propria pepinieră. O să capete încredere și sper să devină jucători importanți pentru FC Argeș”.