Calificați în play-off!

0

FC Argeș Basketball – Corona Brașov 83-79(25-20, 18-19, 23-18, 17-22 )

FC Argeș Basketball și-a asigurat și matematic calificarea în play-off-ul Ligii Naționale de Baschet Masculin, după victoria de sâmbătă seară, scor 83-79, de pe propriul teren, cu Corona Brașov.

Confruntarea dintre argeșeni și ardeleni a contat pentru runda cu numărul 6 și a fost una destul de echilibrată. Piteștenii au început bine partida și au încheiat primul sfert cu un avantaj de cinci lungimi, grație reușitelor lui Jevtovic și Kelly. În sfertul al doilea, Barro a reușit să-i aducă pe brașovenii la o singură posesie, iar la pauza mare diferența era doar de patru puncte în favoarea alb-violeților. După revenirea de la cabine, argeșenii au forțat desprinderea, reușind să mărească ecartul la 9 puncte. În ultimul act, ardelenii au forțat o revenire, însă au reușit doar să mai reducă din handicap. Cu 16 puncte, 3 recuperări și 7 pase decisive, Corey Allen a fost principalul marcator al argeșenilor. Acesta a fost secondat de Keshawn Curry, cu 13 puncte. Principalul marcator al Coronei Brașov a fost Jacoby Armstrong, autor a 25 de puncte și 11 recuperări. În urma acestui rezultat, FC Argeș Basketball ocupă locul 3, cu 23 de puncte, având un bilanț de 9 victorii și 5 înfrângeri.