Au chinuit campioana României!

0

FC Argeș Basketball – U BT Cluj 63-78(21-11, 16-23, 22-14, 4-30)

FC Argeș Basketball și U-BT Cluj-Napoca s-au întâlnit miercuri seară, în Sala Polivalentă Pitești Arena, într-un meci din etapa a 25-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Disputa a fost câștigată de campioana României, care s-a impus în final, la o diferență de 15 puncte, scor 78-63.

Chiar dacă au pierdut, piteștenii au demonstrat că atunci când evoluează la potențialul maxim pot pune mari probleme celor două formații cu pretenții la câștigarea titlului. Jucătorii pregătiți de Nebojsa Vidic au evoluat foarte bună pe durata primelor trei sferturi ale meciului, iar înaintea ultimului act aveau un avantaj de 11 puncte. A urmat apoi un ultim sfert foarte slab, iar ardelenii au profitat din plin de greșelile alb-violeților. Argeșenii au reușit să înscrie doar 4 puncte, iar clujenii s-au oprit la 30! În urma acestui succes, U BT Cluj a rămas neînvinsă pe plan intern, având un bilanț în Top 10 de 15 victorii. În urma acestui insucces, FC Argeș se menține pe locul 3 al ierarhiei, cu 24 de puncte, având un bilanț de 9 victorii și 6 înfrângeri. Liderii oaspeților au fost Bryce Jones (18 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive, 3 intercepții), Emil Cățe (13 puncte, 10 recuperări, 4 intercepții), Patrick Richard (9 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive, 5 intercepții) și Karel Guzman (10 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive). De la gazde s-au remarcat Corey Allen (17 puncte, 4 pase decisive), secondat de Christian Jones (11 puncte, 5 recuperări). În următoarea etapă, programată în acest week-end, FC Argeș Basketball se va deplasa duminică, pe terenul celor de la Dinamo București.