Șapte medalii la Campionatul Național de Sambo

0

Acum câteva zile, Bucureștiul a găzduit Campionatul Național de Sambo pentru juniori și seniori, întrecere la care au participat cele mai bune cluburi din țară.

Și la această competiție sportivii de la Clubul Sportiv Municipal Pitești au fost la înălțime, reușind să obțină șapte medalii. Astfel, la juniori, Daria Ceapraz a luat medalia de aur, la categoria 50 kg, iar Adrian Trandafir și-a adjudecat argintul, la categoria 64 kg. Tot la juniori, Eduard Andrei a obținut locul I, la categoria 79 kg. La seniori, Alexandra Pârvu a obținut bronzul, la categoria 64 kg, iar Cătălin Andrei a obținut medalia de argint, la categoria + 98 kg. Pe treapta a treia a podiumului au urcat Florin Ștefan, la categoria 71 kg, și Remus Licaciu, la categoria 98 kg. Sportivii de la clubul din Ștrand sunt pregătiți de antrenorii Sergiu Drigă și Cătălin Miron. Sambo este un stil de arte marțiale originar din Rusia, asemănător cu judo, iar la baza acestei discipline sportive se află procedee și elemente tehnice care provin din diferite lupte naționale ale popoarelor URSS și ale altor țări.