Debut de vis la EURO!

0

Naționala României a început cu dreptul parcursul la Campionatul European. Luni, la Munchen, ”tricolorii” s-au impus cu un neverosimil 3-0, în fața Ucrainei, echipă cotată de specialiști cu șansa a doua la câștigarea grupei E.

Selecționata pregătită de Edi Iordănescu a făcut un meci perfect și nu a dat nici o șansă ucrainienilor. Golurile României au fost reușite de Stanciu (29), R. Marin (53) și Drăguș (57). Timp de 85 de minute, trupa pregătită de Serhiy Rebrov nu a avut nici o ocazie clară de gol, defensiva echipei noastre anihilându-i perfect pe atacanții Ucrainei. Pe finalul partidei, ucrainenii și-au creat două ocazii importante (în minutul 84, când Mudryk a șutat puțin peste poarta lui Niță și în minutul 90+2, când Roman Yaremchuk a trimis în transversală dintr-un lob). Rezultatul de la Muchen i-a făcut fericiți pe cei peste 35.000 de suporteri români aflați pe stadion și a bucurat o țară întreagă care i-a susținut pe ”tricolori” din fața televizoarelor. Următorul meci este programat sâmbătă, 22 iunie, de la ora 22:00, la Koln, adversarul României fiind Belgia, favorita grupei, care a pierdut surprinzător, 0-1, în fața Slovaciei.

ROMÂNIA – UCRAINA 3-0(1-0)

Au marcat: Stanciu (29), R. Marin (53), Drăguș (57)

ROMÂNIA: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – R. Marin, M. Marin (min.75 Rus), Stanciu-cpt. (min.87 Racovițan) – Man(min.62 Hagi), Drăguș (min.75 Pușcaș), Fl. Coman(min.62 Mihăilă). Selecționer: Edward Iordănescu
Rezerve: Moldovan, Târnovanu – Nedelcearu, Alibec, Cicâldău, Olaru, Mogoș, Sorescu, Bîrligea, Șut

UCRAINA: Lunin – Konoplia (min.72 Tymchyk), Zabarnyi, Matviyenko, Zinchenko – Stepanenko-cpt. (min.62 Brazhko), Shaparenko (min.62 Yaremchuk) – Tsygankov (min.62 Yarmolenko), Sudakov, Mudryk – Dovbyk. Selecționer: Serhiy Rebrov
Rezerve: Bushchan, Trubin – Svatok, Talovierov, Sydorchuk, Malinovskyi, Mykolenko,  Zubkov, Bondar, Vanat, Mykhailichenko

Arbitru: Glenn Nyberg (Suedia). Asistenți: Mahbod Beigi, Andreas Soderqvist (Suedia). Al patrulea oficial: Espen Eskas (Norvegia). Arbitru VAR: Rob Dieperink (Țările de Jos). Asistenți VAR: Pol van Boekel (Țările de Jos), Jerome Brisard (Franța).