EURO 2024: Victorii obținute cu emoții!

0

Ziua de marți, a cincea de la EURO 2024, a fost una în care marile favorite au obținut victorii scontate. În primul meci al zilei, Turcia a trecut de Georgia, scor 3-1, însă nu fără emoții.   foto: Profimedia

Turcii au deschis repede scorul, însă s-au văzut egalați cu un sfert de oră înainte de pauză. Selecționata Semilunei a preluat conducerea prin reușita lui Arda Guler, starul lui Real Madrid, însă a tremurat pentru victorie, Georgia ratând trei mai ocazii de gol pe finalul partidei. Pe contraatac, Turcia a stabilit scorul final, a treia reușită fiind semnată de Akturkoglu 90+7.

În cel de-a doilea joc al zilei, Portugalia a trecut greu de Cehia, 2-1, golul izbăvitor fiind marcat de F. Conceicao 90+2. Cehii deschiseseră scorul cu o jumătate de oră înainte de final, însă presiunea, plusul de experiență și valoarea lusitanilor și-a spus cuvântul. Portugalia a restabilit egalitatea printr-un autogol și a dat lovitura în prelungirile partidei.

Rezultate și program:

Vineri, 14 iunie

• Grupa A: Germania – Scoția 5-1 (Wirtz 10, Musiala 19, Havertz 45+1 (pen.), Fullkrug 68, Can 90+3 / Rudiger (autogol) 87)

Sâmbătă, 15 iunie

• Grupa A: Ungaria – Elveția 1-3 (Duah 12, Aebischer 45, Embolo 90+3 / Varga 66)
  • Grupa B: Spania – Croația 3-0 (Morata 29, Ruiz 32, Carvajal 45+2)
  • Grupa B: Italia – Albania 2-1 (Bastoni 11, Barella 16 / Bajrami 1)

Duminică, 16 iunie

• Grupa D: Polonia – Olanda 1-2 (Buksa 16 / Gakpo 29, Van de Ven 87)
  • Grupa C: Slovenia – Danemarca 1-1 (Janza 77 / Eriksen 17)
  • Grupa C: Serbia – Anglia 0-1 (Bellingham 13)

Luni, 17 iunie

• Grupa E: România – Ucraina 0-3 (Stanciu 29, R. Marin 53, Drăguș 57)
  • Grupa E: Belgia – Slovacia 0-1 (Schranz 7)
  • Grupa D: Austria – Franța 0-1 (Wober 38 – autogol)

Marți, 18 iunie

• Grupa F: Turcia – Georgia 3-1 (Muldur 25, Guler 65, Akturkoglu 90+7 / Mikautadze 32)
  • Grupa F: Portugalia – Cehia 2-1 (Hranac 69 – autogol, F. Conceicao 90+2 / Provod 62)