Campioana Europei, eliminată încă din optimi!

0

Ziua de sâmbătă, prima a optimilor de finală ale EURO 2024 a adus și prima mare surpriză! Elveţia s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal, după ce a învins fără drept de apel echipa Italiei, deţinătoarea titlului, cu scorul de 2-0 (1-0), pe Olympiastadion din Berlin.

Fosta adversară a României din preliminarii s-a impus prin golurile marcate de Remo Freuler (37) şi Ruben Vargas (46), în faţa unei echipe care a fost o umbră a celei care câştiga titlul continental în urmă cu trei ani.

Elveţia s-a calificat pentru a şasea oară consecutivă în faza eliminatorie la un turneu major. Selecționata pregătită de Murat Yakin care are o singură înfrângere în ultimele sale 18 meciuri(8 victorii, 9 egaluri), în faţa României, în preliminarii, va juca în sferturile de finală contra învingătoarei dintre Anglia şi Slovacia.