Germania, în sferturile EURO 2024

0

În cel de-al doilea meci al zilei de sâmbătă, Germania s-a calificat în „sferturi” la EURO 2024, după un meci întrerupt 20 de minute și cu trei goluri anulate.  Foto: EPA-EFE/CHRISTOPHER NEUNDORF

În confruntarea cu Danemarca, nemții s-au impus cu 2-0, reușitele țării gazdă fiind semnate de Havertz (’53 – pen.) și Musiala (’68). Pe lângă cele două goluri, partida a fost marcată de evenimente neprevăzute.  Din cauza condițiilor meteo, meciul a fost întrerupt în minutul 35. După 20 de minute, duelul de la Dortmund a fost reluat.

Germania este ce de-a doua echipă calificată în sferturile de finală ale EURO 2024, după Elveția. În „sferturi”, Germania va întâlni învingătoarea din partida Spania – Georgia.