Visul frumos s-a terminat!

0

România a fost învinsă de Olanda, scor 0-3, marți seară, în optimile de finală ale Euro 2024. Golurile învingătorilor au fost semnate de Gakpo(20) și Malen(83, 90+3). În sferturi, Olanda va înfrunta Turcia.  foto: UEFA

Tricolorii” au început bine partida și au pus presiune la poarta batavilor, însă naționala lui Ronald Koeman a preluat treptat inițiativa și nu a cedat teren până la fluierul de final. Cody Gakpo, atacantul lui Liverpool, a deschis scorul în minutul 20 și a pasat decisiv la al doilea gol marcat de „Portocala Mecanică” prin Donyell Malen în minutul 83. Același Malen a reușit dubla în prelungirile partidei . Chiar dacă aventura ”tricolorilor” la acest EURO a ajuns la final, “Generația de Suflet” a reușit deja să cucerească inimile românilor și putem spune că am câștigat o echipă și suporteri.

România – Olanda 0-3(0-1)

Au marcat: Gakpo (20), Malen (83, 90+3)

ROMÂNIA: 1. Niță – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 6. M. Marin (8. Cicâldău 72), 10. Hagi (7. Alibec 72), 15. Burcă, 18. R. Marin, 19. Drăguș (13. Mihăilă 72), 20. Man, 21. Stanciu (14. Olaru 88)., 22. Mogoș (24. Racovițan 38). Selecționer: Edward Iordănescu
Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Rus, 5. Nedelcearu, 9. Pușcaș, 23. Sorescu, 25. Bîrligea, 26. Șut

Olanda: 1. Verbruggen – 22. Dumfries, 6. De Vrij, 4. Van Dijk-cpt., 5. Ake (15. Van de Ven 69) – 24. Schouten (16. Veerman 69), 7. Simons, 14. Reijnders – 25. Bergwijn (18. Malen 46), 10. Depay (17. Blind 90+2), 11. Gakpo (9. Weghorst 84). Selecționer: Ronald Koeman
Rezerve: 13. Bijlow, 23. Flekken – 2. Geertruida, 3. De Ligt, 8. Wijnaldum, 12. Frimpong, 19. Brobbey, 20. Maatsen, 21. Zirkzee, 26. Gravenberch

Arbitru: Felix Zwayer (GER). Asistenți: Stefan Lupp, Marco Achmuller (GER). Al patrulea oficial: Daniel Siebert (GER). Arbitru VAR: Bastian Dinkert (GER). Asistenți VAR: Christian Dingert (GER), Jerome Brisard (FRA).