David Popovici, campion olimpic!

0

David Popovici (19 ani) este campion olimpic! În urmă cu puțin timp, înotătorul român a câștigat proba de 200 m liber și a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris!     Foto: Profimedia

Sportivul tricolor a oprit cronomentrul la 1:44:72, la doar două sutimi în fața britanicului Matthew Richards! Popovici a înotat formidabil pe ultima lungime de bazin, a recuperat distanța față de cei care au condus cursa până atunci, Hobson și Richards, și a obținut prima medalie olimpică de aur pentru România la o probă de înot, la masculin.

Finalul a fost unul nerecomandat cardiacilor. Primii trei clasați au mers cap la cap și au fost despărțiți de doar 7 sutimi de secundă. Richards a încheiat cursa în 1:44:74, în timp ce Luke Hobson a obținut un timp de 1:44:79.

Popovici, care a adus prima medalie României la JO 2024, va mai evolua la Paris şi în proba de 100 m liber, ale cărei serii sunt programate marţi (12:15), când vor avea loc şi semifinalele (21:30).

Ultima medalie olimpică a înotului românesc data din 2004, când Camelia Potec lua aurul la 200 m liber la Atena, iar Răzvan Florea bronzul la 200 m spate.