Primul succes în Liga 2 pentru Muscelul!

0

FC Muscelul Câmpulung a obținut prima victorie în Liga 2, după ce s-a impus la limită, 2-1, în confruntarea de sâmbătă, de pe propriul teren, cu FC Bihor Oradea, disputată la Centrul Național de Fotbal Buftea.

Orădenii au început mai bine partida și au deschis scorul după 23 de minute prin Sergiu Jurj, care a trimis cu latul în plasă din pasa lui Stahl. La puțin timp după pauză, ardelenii se puteau desprinde pe tabelă, însă Hora a tras pe lângă din poziție ideală. Câmpulungenii au restabilit egalitatea prin Robert Ene, care l-a executat pe Garcia cu un șut din interiorul careului. Golul victoriei l-a adus nou-intratul Darius Ciurea, care a trimis în plasă din pasa lui Stelea. În urma acestui succes, Muscelul a urcat pe locul 11, cu o zestre de 3 puncte, strânsă în primele două etape.

FC Muscelul Câmpulung – FC Bihor Oradea 2-1(0-1)

Au marcat: Ene(min.61), Ciurea(min.68) / S. Jurj(min.23)

FC Câmpulung Muscel: Voicu – Brumă, Sanda (Stănici 78′), Gîsă, Stelea – Vasile, I. Jenaru (min.67 Ciurea) – Ene (min.78 Longher), Ghiță (cpt.)(min.67 Coman), Enache – Al. Popescu
Antrenor: Costin Lazăr

FC Bihor Oradea: Garcia – Ban, Băican, Giafer, Cucu – Stahl (min.63 Gunie), Filip, Farcaș, Moga (min.78 Gitye) – Hora (min.85 Curescu), S. Jurj (min.63 Chirițoiu)
Antrenor: Gustavo Aragolaza

Stadion: CNAF Buftea iarbă (Buftea – Ilfov)

Arbitru: Mircea Salomir (Cluj-Napoca). Asistenți: Viorel Dobre (Bucureşti) și Cristian Voicu (Focşani). Rezervă: Gellert Feleki (Odorheiu Secuiesc).

Observator arbitri: Petre Radu (Bucureşti); Delegat joc: Simona Rența (Galaţi).