Prima victorie din perioada precompetițională!

0

SCM Craiova – FC Argeș Basketball 62-76(17-13, 15-31, 15-18, 15-14)

FC Argeș Basketball a obținut primul succes din perioada precompetițională. Echipa pregătită de Nebojsa Vidic s-a impus la o diferență de 14 puncte, scor 76-62, în amicalul din Bănie, cu SCM Craiova, primul de la reluarea pregătirilor.

Tehnicianul sârb a avut la dispoziție 10 jucători, 3 din vechea gardă(Allen, Fometescu și Voinescu) și 7 nou-veniți(Nistor, Antonescu, Țibîrnă, Vanel, Hill, Odomes și Price), în timp ce oltenii s-au bazat doar pe 8 jucători. Absent de la acest meci a fost americanul Chis Jones, jucător care a semnat un nou contract cu piteștenii, dar care încă nu a ajuns în România. Oltenii au început bine partida, iar la finalul primului sfert aveau un avantaj de patru puncte, 17-13. Pe parcursul partidei, efectivul redus a început al craiovenilor a început să își spună cuvântul, argeșenii preluând conducerea pe tabelă., cea mai mare diferență înregistrându-se la sfârșitul sfertului trei, 63-47. Principalii marcatori ai alb-violeților au fost Austin Price 22 puncte, urmat de Vlad Nistor și Richard Odomes, ambii cu câte 12 puncte fiecare, Kindal Hill 9 și Nicholas Vanel 8. Principalii marcatori ai oltenilor au fost Brooks 17 puncte, Howard 16, Hunter Jr. 11 și Bueriberi 8.