Pop, Lixandru și Ișfan, un nou meci, azi, cu România Under 21

0
0

Naționala U21 a României continuă pregătirea pentru turneul final din 2023, găzduit de România și Georgia.
Astfel, selecționata pregătită de Emil Săndoi dispută în luna martie două meciuri amicale împotriva selecționatelor similare din Portugalia și Germania. Pentru tricolori sunt ultimele meciuri de pregătire înainte de EURO 2023. Vineri, 24 martie, a fost ROMÂNIA U21 – Portugalia U21 (Stadion Steaua) 0-2, într-un meci în care Vlad Pop a fot titular și a ieșit la pauză, Lixandru a intrat în minutul 83 iar Ișfan a rămas doar rezervă, primii doi fiind jucători ai Miovenilui, iar al treilea fost jucător galben-verde. Astăzi, de la ora 19:00 se joacă ROMÂNIA U21 – Germania U21 (Stadion Sibiu), partida urmând a fi transmisă în direct pe PRO ARENA și FRF.tv.

Amintiri cu nemții

De aceste turnee finale U21 – Euro 2019 și 2021 sunt legate ultimele dueluri ale tricolorilor cu Germania. Primul, la turneul din Italia și San Marino, într-o semifinală de poveste, unde am fost conduși, am condus, am fost egalați, iar în minutul 90, la 2-2, nemții s-au dovedit mai buni. A urmat 2021, turneul final din Ungaria și Slovenia, unul în care am fost nevoiți să jucăm fără spectatori din cauza restricțiilor impuse de pandemie. Victorie și două egaluri în grupă, 0-0 cu Germania, într-un meci în care am demonstrat că putem să ne luptăm cu oricine, dar mai depindem și de puțin noroc. S.M.