David Popovici l-a spulberat pe campionul olimpic!

0

Înotătorul român David Popovici și-a încheiat evoluțiile la ediția a 59-a a Sette Colli Trophy în stil de mare campion. Duminică seară, la Roma, înotătorul român a ocupat locul întâi în finala probei de 200 m liber. Timpul său: 1:45.49 min., nou record al competiției!
Astfel, după ce sâmbătă a câștigat finala de la 100 m liber, elevul lui Adrian Rădulescu s-a impus și la 200 m liber. El a fost urmat în clasament de Thomas Dean (Marea Britanie) – 1:46.96 min. și Stefano Di Cola (Italia) – 1:46.90 min. La Tokyo, în 2021, Thomas Dean a cucerit medalii de aur la 200 de metri liber și 200 de metri liber ștafetă.
Competiția Sette Colli reprezintă ultima competiție de verificare înaintea Campionatelor Mondiale de Natație, care în acest an au loc în Japonia, la Fukuoka, începând cu 23 iulie. David Popovici este campion mondial en-titre la 100 și 200 de metri liber, considerate probele ”regine” din natație. M.D.