Victorie importantă în preliminariile Eurobasket 2025!

0
  • România – Albania 72-63 (10-23, 26-16, 20-16, 16-8)

Reprezentativa de baschet masculin a României s-a impus, sâmbătă seară, în Pitești Arena, în fața selecționatei similare a Albaniei, cu scorul de 72-63 (10-23, 26-16, 20-16, 16-8), în antepenultima partidă din Grupa I a FIBA Eurobasket 2025 Pre-Qualifiers.
Miercuri, de la ora 19:00, Sportova Hala din Levice va găzdui confruntarea decisivă dintre naționalele Slovaciei și României, Vulturii având șansa calificării în faza următoare doar dacă obțin o victorie care să anihileze avantajul adversarilor stabilit la meciul tur, atunci când s-au impus la Pitești cu 69-65. Partida va fi transmisa in direct de canalul de youtube FIBA TV. Tricolorii au avut un debut modest și după ce Diculescu a modificat tabela pentru prima dată au cedat inițiativa oaspeților, care au preluat frâiele jocului și au încheiat primul sfert cu un avantaj neverosimil, scor 10-23. A urmat un sfert în care baschetbaliștii pregătiți de antrenorul Michael Gorka au realizat o cursă nebună de urmărire și au diminuat diferența până la pauză, Albania intrând la vestiare cu un avans de trei lungimi, scor 36-39. La reluare, Olah si Torok au readus echipa noastră în avantaj pe tabelă, scor 40-39. Înaintea ultimului sfert, Vulturii aveau un punct avans, 56-55. În ultimele zece minute, tricolorii au forțat desprinderea decisivă și a găsit soluții în ofensivă, dar și în defensivă. Măciucă și Richard au marcat coșuri importante, iar România a reușit să se impună cu 72-63. n
Cu cele 17 puncte marcate, Bogdan Popa a fost omul meciului. El a fost urmat de Mihai Măciucă, cu 14 puncte, secondat de. Dragoș Diculescu, cu 9 puncte. Pentru albanezi s-a remarcat Daniel Lekndreaj, cu 16 puncte și 11 recuperări. M.D.