Victorie clară la Mioveni!

0

CS Mioveni a câștigat fără probleme meciul cu ultima clasată Progresul Spartac, cu 3-1 obținând a doua victorie din acest sezon.
Galben-verzii s-au distrat cu adversarii de la Progresul, fiind net peste ei și puteau marca mult mai multe goluri. Totuși este de remarcat faptul că echipa lui Schumacher a înscris în acest meci, mai multe goluri decât avea marcate în precedentele 6 etape.
Scorul a fost deschis de juniorul Guțea urmărit acum de Federație pentru a fi selecționat la Lotul Under 17 al României.
Fotbalistul argeșean a preluat o minge în careu și apoi a finalizat cu un șut puternic. După pauza, Bolohan, nou intrat în teren a fost servit perfect de Massaro și a marcat din careu cu un șut plasat. CS Mioveni a acumulat 10 puncte în clasament fiind însă la egalitate cu echipa de pe locul 6, ultimul de play-off. Etapa următoare argeșenii joacă luni, în deplasare, la Corvinul Hunedoara.
Oaspeții au revenit prin Chirțoiu după un șut de la distanță, dar scorul final a fost stabilit de Blănaru în minutul 58, din penalty , după ce Bolohan a fost faultat în careu.
CS Mioveni: Fl. Croitoru – Trașcu, R. Garutti, Dandea, Șerbănică (cpt.) – Cărăruș, D. Toma (Văsălie) – Căprescu (Bolohan 46′), Massaro (Coșereanu), Guțea (Duțan) – Blănaru (Pleșa)
Rezerve: Val. Sima – Mih. Costea, Ignat, Gogor
Antrenor: Constantin Schumacher
Progresul Spartac: Aur. Păun – Seb. Radu, Parfeon (cpt.), Leafu, Andr. Grigore, Petcu, Mat. Andrei (Solet 46′), Andr. Florescu, Crivac, Chirițoiu, Cr. Istrate
Rezerve: Al. Soare – Leo. Alexandrescu, M. Dumitru, Tenică, Tong, Purice, Istratie
Antrenor: Andrei Erimia
Filmul meciului
•Min 13 1-0 Centrare înaltă din dreapta, Remus Guțea este nemarcat în careu, ușor în lateral stânga, preia modest, larg, însă adversarul din fața sa nu ajunge să respingă, mijlocașul Mioveniului urmărește și înscrie cu un șut puternic din 10 metri central
•Min 50 2-0 Christo Bolohan, intrat la pauză, primește în față de la Massaro, aveansează pe centru, pătrunde în careu și trimite plasat pe lângă portar, în dreapta, și majorează scorul pentru CS Mioveni
•Min 54 2-1 Acțiune în dreapta, mingea este scoasă la 20 de metri lateral pentru Andreas Chirițoiu, care șutează din prima cu piciorul drept și înscrie la colțul lung, peste portarul sărit mai mult de formă
•Min 57 Centrare din stânga în careu, în partea opusă, Raul Bolohan interceptează recentrează în centru, iar după ce a lovit mingea a fost lovit de portar, intrat prin alunecare, iar arbitrul acordă penalty
•Min 58 3-1 Ștefan Blănaru bate penalty-ul la semiînălțime, în stânga, cu portarul sărit în partea opusă