Remiză fără goluri cu liderul ligii secunde

0

FC Argeș a ratat șansa de a ajunge pe loc de play-off, după ce a terminat la egalitate, 0-0, confruntarea de sâmbătă, de la Mioveni, cu CSC Șelimbăr, liderul ligii secunde. După o primă repriză mai modestă pe faza ofensivă, Argeșul a crescut presiunea pusă pe adversar, iar ocaziile de gol au început sa apară, însă Angelov, Rusu, Turda și Tudose nu l-au putut învinge pe portarul oaspeților din poziții ideale. În ultimele minute ale partidei, piteștenii își puteau trece în cont cele trei puncte, însă un fundaș sibian a scos de pe linia porții șutul lui Mario Tudose. Alb-violeții au solicitat penalty în două rânduri, după ce doi jucători ai sibienilor au atins balonul cu mâna, însă centralul Iulian Dima nu a acordat nimic. În urma acestui rezultat, FC Argeș a rămas pe locul 8, cu cele 11 puncte, acumulate în opt etape, cu unul mai puțin decât CSC Dumbrăvița, ocupanta locului 6, ultimul care asigură prezența în play-off. M.D.