Au pierdut și au căzut în clasament pe locul 5!

0

Liga 2, Etapa 14: CS Mioveni – Metaloglobus 0-2 (0-0)

CS Mioveni a făcut un joc slab, sâmbătă, acasă, cu Metaloglobus și a pierdut clar, cu 2-0! Galben-verzii se mențin însă pe loc de play-off, căzând de pe 4 pe 5.
Contra ilfovenilor, argeșenii au jucat slab și nu au tras niciun șut pe poartă timp de 90 de minute, cu toate că au avut mai multe faze de atac. Imprecizia în fața porții însă și ultima pasă au făcut ca la final, tabela să arate zero în dreptul gazdelor.
De partea cealaltă, oaspeții au profitat la maximum de ocaziile avute și au marcat două goluri în repriza secundă, după ce în prima parte au avut și o bară. În minutul 78 Metaloglobus a deschis scorul, după ce Honciu a trimis în careu o minge din lovitură liberă iar balonul a fost respins greșit de apărare până la Sârbu care a reluat spectaculos pe spate.
Apoi, cu Mioveniul în căutarea egalării, oaspeții au mai marcat odată, în minutul 90, prin Honciu care l-a surpsins pe Croitoru ieșit dintre buturi, cu un balon șutat cu boltă de la aproape 40 m.
CS Mioveni a rămas cu 23 de puncte după 14 etape și a cîzut un loc în clasament, până pe 5, iar în ultima etapă din 2023 are meci în deplasare la Unirea Dej.

CS Mioveni – Metaloglobus 0-2 (0-0) – Au marcat: Sârbu, Honciu
CS Mioveni: Fl. Croitoru – Șerbănică (cpt.), Trașcu (Cărăruș 55′), Dandea, Cr. Ignat, R. Garutti (Mih. Costea 81′), D. Toma, Gogor (Tomozei 68′), Duțan (M. Dică 81′), Massaro (Coșereanu 46′), Blănaru. Rezerve neutilizate: Val. Sima – Văsălie, Căprescu, Bolohan. Antrenor: Constantin Schumacher
Metaloglobus: Nedelcovici – Issah (Chatziterzoglou 74′), Ad. I. Voicu (Zakir 60′), Honciu (cpt.), Huiban, Andr. Sava, Kouadio, Vl. Marica (Gab. Pătrașcu 84′), Ant. Cruceru (Al. Gheorghe 84′), Vl. Bogdan (Ad. Sîrbu 74′), Caramalău. Rezerve: R. Avram – Andr. Mihăilă, Rob. Neacșu, Cazan. Antrenor: Ianis Zicu
Cum s-au marcat golurile
l Min 78: 0-1 Honciu centrează dintr-o lovitură liberă ușor din lateral stânga, balonul e deviat pe spate și Adrian Sîrbu, atent, reia din întoarcere, de sus, și îl învinge pe Croitoru
l Min 90? 0-2 Georgian Honciu recuperează o minge la 40 de metri de la Toma și trimite cu boltă, îl prinde pe portarul Croitoru ieșit în afara careului și marchează spectaculos
Filmul meciului
l Min 3 Șerbănică urcă în dreapta, în careu, centrează, iar Massaro, singur la 13-14 metri central, reia din prima mult peste poartă
l Min 8 Honciu trage din marginea careului, Croitoru respinge
l Min 32 Sava trage puternic de la 30 de metri lateral stânga la colțul lung, Croitoru atinge mingea, iar aceasta lovește transversala
l Min 34 Kouadio urcă pe dreapta, centrează, iar Șerbanică deviază spre poartă. Croitoru este pe fază și reține
l Min 36 Duțan, aflat în dreapta, întra în careu, centrează pe jos, Blănaru reia cu călcâiul, mingea îl lovește pe Issah în mână, dar arbitrul nu dă penalty
l Min 37 Gogor, pe dreapta, întră în careu, driblează, dar trage peste poartă
l Min 58 Honciu execută de la 25 de metri o lovitură liberă, trimite sub transversală, de unde Croitoru scoate
l Min 62 Blănaru întră pe stânga în careu, dar șutează peste din poziție bună
l Min 65 Kouadio centrează în fața porții, Garutti lasă mingea să iasă, dar Zakir apare prin surprindere, reia cu capul, însă puțin pe lângă poartă
l Min 78: 0-1!
l Min 90: 0-2!

Pauzele nu priesc!

Pauzele competiționale nu priesc Mioveniului deloc! Astfel, echipa lui Schumacher se află la al treilea meci care vine imediat după întreruperea de campionat și nu câștigă, ba chiar pierde. Prima oară s-a întâmplat la mijlocul lui septembrie, când campionatul s-a întrerupt pentru meciurile Naționalei, La reluare, galben-verzii au jucat în deplasare la Csikszereda și au remizat 0-0. Apoi, în octombrie, imedait după întrerupere, argeșenii au jucat în deplasare la Viitorul Tg Jiu și au pierdut pe final, cu 1-0, după un corner. Acum, la reluarea campionatului după două săptămâni de pauză, CS Mioveni a pierdut pe propriul teren cu 2-0, în ultimele 10 minute. În toate cele 3 jocuri amintite, prestația echipei a fost una sub așteptări!

Dică, la debut

Din lotul echipei a făcut parte la acest meci și Marco Dică, fiul fostului antrenor al Mioveniului, Nicolae Dică. Juniorul de 18 ani se află în lotul Mioveniului încă de la începutul campionatului, dar acum este prima oară când a prins loc în primii 20. Dică a intreat pe teren în minutul 81 în locul altui junior, Ovidiu Duțan.

Ignat, titular

Cristi Ignat, fotbalist împrumutat de Mioveni de la Rapid a fost titular în centrul apărării galben-verde, după ce a fost integralist și în alte două meciuri oficiale, săptămâna trecută. Astfel, jucătorul a fost prezent la lotul Under 21, unde a jucat pe toată durata partidelor pe care România le-a disputat cu Albania (victorie 5-0) și cu Elveția (2-2 în deplasare).

Sârbu, gol la prima atingere

Metaloglobus a deschis scorul la Mioveni prin Adrian Sârbu, jucător care a început partida ca rezervă. Acesta a intrat însă pe teren cu 4 minute înainte de a marcat, înlocuindu-l pe Bogdan în minutul 74. Apoi, în 78, Sârbu, la prima atingere de balon, a fost în locul potrivit în careu la lovitura liberă bătută de Honciu și a reluat spectaculos, pe spate, din care, în plasă.

Gol de la fostul jucător

Al doilea gol al Metaloglobusului a fost marcat de Georgian Honciu, un fost jucător al Mioveniului. Mijlocașul care poartă numărul 10 la ilfoveni și bandelora de căpitan de echipă s-a aflat în lotul argeșenilor în 2015, pe când antrenor era Claudiu Niculescu, după care a plecat la Chindia. Honciu a mai fost adversar al Mioveniului când a evoluat pentru Chindia, Dunărea Călărași și FC Argeș. Acum, mijlocașul a marcat cu un șut surprinzător de la 40 m, trimițând cu boltă peste portarul Croitoru, ieșit dintre buturi. S.M.