Simone Tempestini a câștigat Raliul Argeșului

1

Simone Tempestini, campionul naţional en titre, a câştigat, sâmbătă, Raliul Argeşului, etapa a doua a Campionatului Naţional de Raliuri Betano. Simone Tempestini a obținut astfel a cincea sa victorie în această cursă. Echipajul Simone Tempestini/Sergiu Itu (Porsche 997 RGT) s-a impus cu timpul de 01 h 11 min 44 sec 3/10, fiind urmat de bulgarii Martin Surilov/Zdravko Zdravkov (Citroen C3 Rally2), la 38 sec 8/10, cei care s-au impus categoric pe Power Stage-ul „Barajul Vidraru”. Podiumul a fost completat de brașovenii Andrei Gîrtofan şi Doru Vrajă (Skoda Fabia Rally 2), la 50 sec 1/10.

Printre cei care au abandonat se numără Raul Badiu, câştigătorul primei etape a sezonului, şi Norbert Maior, campionul european de juniori. Cu cele Andrei Gîrtofan este noul lider al clasamentului piloţilor. Etapa a treia a sezonului va fi Raliul Maramureşului, programat în perioada 31 mai-1 iunie.