Pe podium la Cupa României de Karate Interstiluri

0

Acum câteva zile, Sala Polivalentă Pitești Arena a găzduit Cupa României la Karate Interstiluri. La această întrecere au fost înscriși aproape 600 de sportivi, cei mai buni ai stilurilor de karate shotokan, shito ryu, goju ryu și wado ryu.

Competiția este criteriu de clasificare și selecție pentru Campionatele Europene și Mondiale WKF. Karateka de la Dacia Mioveni 2012, antrenați de sensei Sebastian Ene, au fost la înălțime și au obținut rezultate foarte bune.

Raluca Olar a obținut aurul la Kumite junioare – 66kg, iar Ștefan Stanciu a fost dublu medaliat cu argint la Kumite +84 kg seniori și U 21, pierzând în extremis medaliile de aur.  Tot argint a obținut și echipa de kata formată din Stanciu, Dumitra, Vlad.

Valentin Catrinescu a obținut bronzul la kumite cadeți -63kg, iar Leonard Vlad s a clasat pe locul V la kumite seniori -75 kg. Astfel, toți sportivii de la Dacia Mioveni înscriși în cea mai grea competiție internă a Federației au urcat pe podium.