Sebastian Barbu, dublu campion național la canoe!

0

Week-end-ul trecut, lacul de acumulare Bascov – Budeasa a fost gazda Campionatului Național de Viteză destinat juniorilor II și cadeților, competiție organizată de Federația Română Kaiac-Canoe.

La startul întrecerii s-au aliniat cei mai buni sportivi de la 33 de cluburi din țară. Clubul Sportiv Unirea Bascov a fost reprezentat la acest concurs de sportivul Sebastian Barbu. Acesta a avut o evoluție extraordinară în cele două probe la care a concurat, reușind să obțină două medalii de aur în probele de Canoe 1 – 500m și Canoe 1 – 1000m. Barbu este elev al Școlii Gimnaziale Mihai Eminescu din Pitești, clasa a 6-a, iar de pregătirea acestuia se ocupă antrenorul George Ghițulescu.

”Competiția a fost extrem de grea ținând cont de faptul că adversarii sunt extrem de bine pregătiți, sportivul nostru trebuind să își apere titlurile de campion obținute la Campionatele Naționale din primăvară. Felicitări, Sebi!”, a fost mesajul transmis de tehnicianul clubului Unirea Bascov.