Au spulberat Rapidul!

0

• Liga 2, etapa 8, restanță: Rapid – CS Mioveni 0-3

CS Mioveni a învins categoric Rapidul cu 3-0, joi seara, într-o restanță a etapei a 8-a, disputată la Buftea. Galben-verzii au condus cu 1-0 la pauză, iar în repriza a doua au mai marcat de două ori.

Scorul a fost deschis de Ișfan, în minutul 22, de Ișfan, cu un șut superb de la marginea careului, după ce mingea a circulat pe traseul Șerban – Rusu – Massaro – Ișfan. Apoi, după pauză, brazilianul Garutti a marcat primul său gol pentru Mioveni și al doilea în acest meci, cu capul, după un corner executat de Ișfan. Scorul final a fost stabilit de Negruț, din penalty în minutul 69, lovitura de pedeapsă fiind obținută de Rusu, care a fost faultat de portar. Victoria de joi a fost foarte importantă pentru CS Mioveni vare a acumulat la acel moment 13 puncte și se menținea în plasa echipelor din prima jumătate.
Rapid – CS Mioveni 0-3 (0-1)
Rapid: Drăghia (cpt.) – Jorza (D. Benzar 76′), Dandea, Bg. Manole, Goge – Sefer (Fica 84′), R. Lazăr, Pănoiu (Mocioacă 46′) – Drăghiceanu (Țîră 60′), Ad. Bălan, Hlistei (Al. Dulca 76′)
Rezerve neutilizate: Ciuculescu – R. Crișan, R. Costin, Leasă
Antrenor interimar: Mihai Iosif
CS Mioveni: Ius. Popescu – Oancea, Al. Iacob (Gherghe 84′), Garutti, Burnea (cpt.) – Sz. Vereș, M. Chindriș (Rădescu 77′) – Ișfan (D. Toma 77′), Massaro (Sg. Negruț 62′), C-tin. Șerban (Mar 77′) – Bg. Rusu
Rezerve neutilizate: Val. Sima – Trașcu, Coșereanu, Velbrum
Antrenor: Alexandru Pelici
Cum s-a desfăşurat partida:
♦Min 1 La o greșeală între fundașii centrali ai Rapidului, care s-au lovit în încercarea de a degaja, din Dandea mingea sare la Rusu, care trage de la 30 de metri, pe jos, dar Drăghia reține fără probleme
♦Min 16 Massaro primește cu călcâiul, avansează în viteză în flancul stâng, pătrunde în careu și trage plasat, pe jos, din 12 metri, către colțul lung. Mingea trece pe lângă Drăghia, însă și pe lângă bară
♦Min 22 0-1 Rusu avansează în flancul stâng, centrează în centru, unde Massaro fentează cei trei fundași care îl țin, pasează însă cu călcâiul înapoi pentru Mihai Ișfan, acesta preia și trage din fața careului, ușor lateral dreapta, către colțul lung, peste Drăghia
♦Min 24 Ișfan intervine perfect în fața lui Goge în careu, fundașul plonjează, simulând un penalty, însă arbitrul nu se lasă păcălit și lasă jocul să continue
♦Min 25 Ajuns într-o poziție nesfecifică lui, în flancul drept, Hlistei trage de la 25 de metri la colțul scurt, însă o face direct în plasa laterală, în exterior. Popescu a avut ceva emoții
♦Min 45+1 Sefer trage pe poartă, moale, din afara careului și Popescu reține fără probleme.
♦Min 51 Drăghiceanu are o acțiune în vitează în dreapta, trage puternic cu stângul din colțul careului, pe jos, la prima bară, însă Iustin Popescu reține fără problem
♦Min 52 Massaro avansează pe centru, ajunge la 18 de metri, de unde trage mult peste poartă
♦Min 55 Rusu pătrunde în careu pe stânga, centrează lobat pe bara a doua, unde urmărește Ișfan, însă acolo e și Goge, care respinge cu pieptul în corner
♦Min 55 0-2 Centrare din cornerul din dreapta este reluată din 2 metri, cu capul, de Guilherme Gomes Garutti, care a înălțat fără probleme dintr-un grup de jucători. Drăghia a rămas nemișcat pe linie la această fază fixă
♦Min 65 După o centrare dintr-un corner de pe dreapta, mingea e deviată de la prima bară, Manole se trezește cu balonul la 6 metri central, pune latul, însă trimite direct în Burnea, aflat în fața sa, cu spatele
♦Min 68 Dandea sare mai sus în propriul careu la un duel aerian cu Rusu, dar deviază cu capul pe spate pentru ca Drăghia să prindă. Rusu e mai rapid, interceptează mingea, o ridică de lângă goalkeeper, care îi dă peste picioare și arbitrul acordă penalty
♦Min 69 0-3 Sergiu Negruț înscrie pe centrul porții, sus, cu Drăghia sărit în partea sa dreaptă. CS Mioveni ridică scorul la proporții de neprezentare
♦Min 73 Hlistei preia în stânga careului, își așează mingea cu vârful ghetei, fentează adversarul din fața sa și trage mult pe lângă colțul lung
♦Min 75 Hlistei bate înalt, pe bara a doua, o lovitură liberă de la 25 de metri lateral stânga, Popescu se înalță peste toți și reține fără probleme la 6 metri de poartă
♦Min 81 Negruț pasează cu călcâiul, Rădescu trage din 18 metri central pe lângă bara din stânga
♦Min 83 Lazăr preia la 20 de metri central, așează în dreapta și trage pe poartă, fără probleme pentru Popescu
♦Min 85 Rusu preia în careu și trage către colțul lung, înspre stânga, însă Lazăr intră prin alunecare și deviază mingea cât să se duce pe lângă poartă. Dacă n-ar fi fost deviată, cel mai probabil mergea în vinclu, iar Drăghia era într-o situație grea. S.M.