Dan Petrescu: „Jucăm pe trei fronturi şi este greu”

0

Dan Petrescu, antrenorul echipei CFR Cluj, a ţinut să-şi laude jucătorii la finalul partidei cu FC Argeş, câştigată de echiopa sa cu scorul de 2-0. Tehnicianul ardelenilor aşteaptă cu mare nerăbdare pauza competiţională pentru a-şi reface jucătorii.

Antrenorul campioanei şi-a arătat nemulţumirea faţă de campasnia de achiziţii făcută în această toamnă: „Prima repriză a fost excelentă. Puteam să mai marcăm, ei nu au ajuns la poarta noastră. În a doua repriză, ne-am dereglat după accidentarea lui Pereira, dar am avut ocazii să facem 3-0. Mă aşteptam să marcăm şi golul trei, păcat că nu am făcut-o. Dacă am avut penalty? Când e scorul aşa, nu te mai interesează. Trebuie să vedem la TV. Echipa e clar obosită, toată lumea are nevoie de pauză. La fel ca anul trecut, jucăm pe trei fronturi, suntem singura echipă din România care face asta. Avem şi accidentaţi, tot ce sper e să ne recuperăm fundaşii centrali. Sunt multe absenţe, ne-ar ajuta să-i recuperăm. Vin şi meciurile din Europa, dar şi cele cu FCSB şi Craiova. Sper să nu mai avem nici cazuri de COVID-19, jucătorii să se gândească foarte bine. Suportul conducerii? N-a fost o problemă niciodată. Dar campania de transferuri n-a fost bună, asta m-a supărat cel mai mult. De exemplu, l-am pierdut pe Boli şi n-am luat nimic acolo. Plus la mijlocul terenului. Mă bucur că azi l-am descoperit pe Soares. El a venit ”din copac”, n-a jucat de trei luni, păcat că nu-l avem în Europa League. Campania de transferuri a fost greşită. Am pierdut fotbalişti importanţi şi au venit jucători liberi. E presiune la CFR, dar acum nu era cazul. Chiar şi aşa, suntem bine în clasamentul Ligii 1, şi în Europa League”, a spus Petrescu la flash interviul de la finalul partidei. M.D.